Heba
Heba ökar förvaltningsresultatet och spår fortsatt starkt

Hebas hyresintäkter steg till 142,5 miljoner kronor (117,3), en ökning med 21,5% mot föregående år.
Driftnettot ökade till 94,8 miljoner kronor (77,1), en ökning med 23,0% mot föregående år.
Förvaltningsresultatet steg till 73,7 miljoner kronor (55,9), en ökning med 31,8% mot föregående år.
Totala värdeförändringar i fastighetsbeståndet uppgick till -268,7 miljoner kronor (89,7). Totala värdeförändringar i derivat uppgick till -32,9 miljoner kronor (110,8).
Resultatet före skatt var -227,8 miljoner kronor (256,4).
Resultatet efter skatt blev -187,4 miljoner kronor (199,7).
Resultat per aktie hamnade på -1,14 kronor (1,21).
Substansvärdet var på 51,55 kronor per aktie (56,61) per den 31 mars.
Förvaltningsresultatet för 2023 bedöms bli bättre jämfört med förvaltningsresultatet för 2022.
Ökningen av förvaltningsresultatet är i första hand hänförligt till resultat från andelar i intresseföretag och där bostadsrättsintäkter möter upp de kraftigt ökade räntekostnaderna. Det är ett stabilt förvaltningsresultat för en period fortsatt präglad av ökade kostnader och stigande inflation.
Förutsättningarna på marknaden har lett till få avslutade affärer vilket gör det svårt att ringa in avkastningskraven som ligger till grund för fastighetsvärdering. Den externa värderingen av Hebas fastigheter visar en värdeförändring med -1,7% för första kvartalet 2023.
“Heba har under förra året snabbt ställt om till följd av nya förutsättningar i omvärlden. Med en effektiv organisation med bra överskottsgrad och förvaltningsmarginal samt bostadsrättsintäkter kommer Heba även framåt kunna hantera de ökade räntekostnaderna. Vi har haft och kommer fortsätta ha stort fokus på det finansiella och arbeta med vår ränte- och kapitalbindning, med god beredskap och planering för kommande refinansieringar. I osäkra tider är det rimligt att vidta en viss försiktighet”, kommenterar VD Patrik Emanuelsson i delårsrapporten.
Heba, Mkr | Q1-2023 | Q1-2022 | Förändring |
Hyresintäkter | 142,5 | 117,3 | 21,5% |
Driftnetto | 94,8 | 77,1 | 23,0% |
Förvaltningsresultat | 73,7 | 55,9 | 31,8% |
Värdeförändringar fastigheter, totalt | -268,7 | 89,7 | |
Värdeförändringar derivat, totalt | -32,9 | 110,8 | |
Resultat före skatt | -227,8 | 256,4 | |
Nettoresultat | -187,4 | 199,7 | |
Resultat per aktie, kronor | -1,14 | 1,21 | |
Substansvärde per aktie, kronor | 51,55 | 56,61 | -8,9% |
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.