Emissionsguiden
Hederas nyemission: Ordföranden håller i taktpinnen

Emissionsguiden har tidigare skrivit om Hedera Groups företrädesemission av units som kan tillföra bolaget 27,4 Mkr brutto. Netto rör det sig om 24,4 Mkr efter emissionskostnader om 3 Mkr, förutsatt att samtliga garanter väljer kontant ersättning.
I samband med den föregående artikeln hissade vi fyra flaggor:
- Stor rabatt (initialt)
- Bristfällig information
- Dåligt garantiupplägg
- Övriga varningssignaler
Efter en genomgång av bolagets memorandum hissas ingen ny flagga. Bilden kring nyckelpersoners agerande är splittrad.
Ordföranden Bertil Haglund är huvudägare med 43,3% av aktierna. Han har lämnat teckningsåtagande pro rata för 11,9 Mkr. Det låter imponerande, men 9,7 Mkr avser kvittning av fordringar Haglund har på Hedera. Alltjämt går han in med 2,2 Mkr kontant vilket inte är en struntsumma.
Samtliga teckningsåtagare | Belopp Mkr | Andel av emission | Ägarandel före emission | Ägarandel efter emission |
Bertil Haglund (ordförande) | 11,86 | 43,27% | 43,27% | 43,27% |
Juhler Holding (Erik Juhler) | 1,08 | 3,96% | 3,96% | 3,96% |
Sophie Haglund | 0,56 | 2,03% | 2,04% | 2,03% |
Dalacompagniet | 0,30 | 1,09% | 6,24% | 3,07% |
Porticus Oresund | 0,19 | 0,70% | 1,68% | 1,08% |
Lars Jansåker | 0,16 | 0,59% | 2,38% | 1,28% |
Christer Ryder (vice VD, chef assistans) | 0,05 | 0,18% | 1,29% | 0,61% |
Johan Sandström (VD) | 0,02 | 0,07% | 1,10% | 0,47% |
Sammanlagt: | 14,2 | 51,9% | 62,0% | 55,8% |
Källa innehav: Hedera/Holdings |
Samtidigt lämnar ledningens teckningsåtaganden mer att önska. VD Johan Sandström tecknar för endast 20 Tkr. Vice VD Christer Ryder går in med 50 Tkr. Ledningen består även av CFO Maria Isendahl, HR-chefen Lisa Lund samt bemanningschefen Risto Urdzanov. Ingen av de äger aktier i bolaget eller har lämnat teckningsåtaganden.
Att hela ledningsgruppen tecknar för 70 Tkr är klent. Ordförandens agerande räddar dock upp det från att bli en flagga för nyckelpersoners investering. Vi stannar vid en anmärkning.
Emissionen omfattas även av garantiåtaganden om 7,7 Mkr (28,1% av emissionen), vilket innebär att den totalt sett är säkerställd upp till 80%.
Fem största garantiåtagarna | Belopp Mkr | Andel av emission |
Mangold Fondkommission | 3,4 | 12,4% |
JEQ Capital | 1,5 | 5,5% |
Oliver Molse | 1,0 | 3,6% |
Selandia Alpha Invest | 0,5 | 1,8% |
Christian Månsson | 0,5 | 1,8% |
UBB Consulting | 0,5 | 1,8% |
Great Ventures & Consulting GVC | 0,3 | 1,1% |
Garanterna består av sju parter, vilka är listade i tabellen intill. Ersättningen är 12% kontant eller 15% i units på det garanterade beloppet.
Teckningsperioden startade idag den 11 juni och pågår till och med den 25 juni. Aktien handlas för närvarande i 1,31 kr, vilket är 13,9% över teckningskurs per aktie som på 1,15 kr.
Emissionsguiden återkommer med en ny artikel om företrädesemissionen i samband med att utfallet kommuniceras, omkring den 27 juni.
Läs även:
Fyra flaggor i Hederas företrädesemission
Hederas nyemission: Ska förvärva trots återkrav från Försäkringskassan
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.