Heja Brasilien i VM!
Vart fjärde år, oftast i juni men ibland i juli, sätter fotbolls-VM djupa spår i svenska folkets allmänna humör.
Även Stockholmsbörsen tycks få en släng av hur det går. För näringslivet innebär fotbolls-VM sannolikt en sjunkande produktivitet.
I år värre än någonsin då intresset är på topp, Sverige deltar och matcherna i Japan och Sydkorea går under förmiddagarna, de anställdas mest produktiva tid.
Detta är inget placerarna tycks bry sig om. Tvärtom så har fotbolls-VM sammanfallit med bra börstider.
Totalt har Stockholmsbörsen stigit med 1,5 procent under den kalendermånad evenemanget till huvuddelen har ägt rum under. Riktigt bra har det gått om Sverige kvalificerat sig.
Vid de nio tillfällena har Affärsvärldens generalindex i genomsnitt klättrat med 2,3 procent. Ännu bättre har det gått om Sverige lyckats bli sämst fyra.
Vid tre av fyra tillfällen har börsen stigit och i genomsnitt klättrat 2,8 procent. USA-VM 1994 tillhör de allra bästa. Brolin och Ravelli sparkade då upp kurserna med knappt 7 procent med Sveriges brons.
Med mardrömslottning Argentina, England och Nigeria i gruppspelet och sedan sannolikt regerande världs- och Europamästarna Frankrike i en åttondelsfinal är oddsen för att Sverige når semifinal ganska små.
Börsspekulanten ska dock inte gräma sig för mycket. Paradoxalt har börsen vid de tre tillfällena Sverige åkt ut direkt från gruppspelet stigit som mest, upp med 4,2 procent.
Når inte Sverige semifinal är det ett annat blågult lag som brukar få upp placerarnas mungipor – nämligen Brasilien.
När sambafotbollen regerat och historiens målfarligaste landslag i VM-sammanhang bärgat hem bucklan så har det i tre av fyra fall gått riktigt bra på börsen. Brasilien vann 1994. Och under slutspelet i Mexiko juni 1970 steg aktiekurserna som aldrig förr under mästerskapets historia, upp nästan 8 procent.
Kuriosa är att Italien finalbesegrades vid bägge tillfällena. Det är en teoretisk möjlighet även i år.
Vid solskens-VM i Sverige 1958, där Vava och ynglingen Pelé på Råsunda lotsade sydamerikanerna till en 5-2-seger mot Hamrin, Gren, Skoglund och co., gillade också placerarna vad de såg och handlade upp kurserna.
Ingen av värdnationerna Japan eller Sydkorea tillmäts några större chanser. Det är tur det. För när värdnationen vinner har det ofta infallit samtidigt som en dålig börs.
När de stora fotbollsländerna arrangerar så har värdnationen med hjälp av massivt läktarstöd och ibland domare som balanserat till lagets fördel vunnit vid sex av tio tillfällen. Kanske har det gett en fadd eftersmak bland investerarna.
För Stockholmsbörsen har bara orkat med en uppgång på 0,2 procent när hemmanationen vunnit.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.