Northvolt
Konkursförvaltaren: Lyten får tillträde i oktober

Northvolts konkursbo har fått en ny ägare. Nordamerikanska Lyten köper alla Northvolts tillgångar.
Enligt konkursförvaltare Mikael Kubu blev avtalet klart i natt efter intensiva förhandlingar under juli och augusti. Det skriver lokaltidningen Norran.
“Ingen framgång för fodringsägarna”
Till tidningen säger Kubu att han är lättade över att “ha kommit i mål” med avtalet.
“Det är positivt med en köpare som kan hålla ihop tillgångarna och som tar över det som finns kvar. Men det går kanske inte att säga att det är en framgång för fordringsägarna”, säger han.
Köpesumman är hemlig, men täcker inte Northvolt skuldberg som tidigare uppskattats till 80 miljarder kr, enligt Kubu.
Stor tidspress
Det har varit stor tidspress för att hinna få avtalet klart i tid. Att hålla igång fabriken i Skellefteå har inte varit billigt även om produktionen avslutades i slutet av juni.
Enligt Kubu fanns det inte mycket tid kvar för att få till ett avtal.
“Det handlade om veckor innan vi hade varit tvingade att sälja av delarna för sig. Och då hade det inte funnits någon återvändo”, säger konkursförvaltaren till Norran.
Tillträde i höst
Mikael Kubu tror att ett tillträde kan komma att ske i mitten eller slutet av oktober. Innan dess kvarstår en myndighetsprövning av Inspektionen för strategiska produkter (ISP).
Tills dess att Lyten helt tar över Northvolts anläggningar är det konkursboet tillsammans med köparen som håller uppe verksamheten.
Konkursförvaltaren räknar med att Lyten blir godkända i myndighetsprövningen.
Läs mer
Lyten köper upp Northvolt: ”En vinst för Sverige”
Kommuntoppen jublar: ”Större än Skellefteå – är en fråga för Europa”
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.