H&M ska avveckla verksamheten i Ryssland – kostnad på 2 miljarder kronor

Klädbolaget H&M har beslutat att påbörja en avveckling av verksamheten i Ryssland. Det väntas innebära kostnader på uppskattningsvis 2 miljarder kronor under tredje kvartalet, varav 1 miljard påverkar kassaflödet. Det framgår av ett pressmeddelande.
H&M:s Helena Helmersson.
H&M:s Helena Helmersson. Foto: TT
Bolaget har sedan tidigare pausat all försäljning i Ryssland, men väljer nu alltså att göra en fullständig exit.

“Efter noggrant övervägande har vi kommit fram till att det är omöjligt att fortsätta vår verksamhet i Ryssland under rådande omständigheter. Vi beklagar den påverkan det kommer att ha på våra kollegor och är mycket tacksamma för deras hårda arbete och engagemang. Vi vill också tacka våra kunder för deras förtroende genom åren”, säger vd Helena Helmersson.

Planen är nu att tillfälligt öppna fysiska butiker under en begränsad period för att sälja det återstående varulagret i Ryssland. H&M har haft verksamhet i Ryssland sedan 2009.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Nordic Bridge Fund