IEA spår ökad efterfrågan på olja – toppar 2029

IEA, Internationella energirådet, spår att världens oljeefterfrågan når en topp först år 2029 på 105,6 miljoner fat per dag, trots att Kinas konsumtion kulminerar redan 2027.
en oljeplattform och en aktiegraf i bakgrunden
IEA spår att efterfrågan på olja kommer att kulminera 2029.

Orsaken till att “peak oil” nu tros fördröjas är lägre bensinpriser och långsammare omställning till elbilar i USA, där efterfrågan nu väntas öka med över 1 miljon fat till 2030 jämfört med tidigare prognos. Det rapporterar Reuters.

Samtidigt förväntas produktionen öka med 5 miljoner fat per dag till 114,7 miljoner fat per dag, vilket tyder på överskott, om nu inte konflikten mellan Israel och Iran eskalerar eller andra geopolitiska negativa händelser inträffar.

Priset på brentolja har stigit kraftigt på grund av den senaste tidens eskalering av konflikten i Mellanöstern och handlas nu till 74 dollar per fat.

Kinas största energibolag, China National Petroleum, spådde redan i december att efterfrågetoppen kan nås i år, skriver Bloomberg. Elbilar, höghastighetståg och lastbilar som drivs med naturgas bidrar till att dämpa efterfrågan på olja.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Nordic Bridge Fund