Inflation
Japans inflation nere på noll
Kärn-KPI var samtidigt oförändrat i årstakt. Här hade analytiker och ekonomer räknat med en årstakt om -0,1 procent, enligt Dow Jones Newswires.
Under föregående månad steg KPI med 0,4 procent i årstakt samtidigt som kärn-KPI var upp 0,1 procent.
Japans totala privatkonsumtion sjönk med 0,2 procent i juli jämfört med samma månad i fjol. Väntat var en uppgång på 1,0 procent, enligt Dow Jones Newswires.
I juni sjönk privatkonsumtionen med 2,0 procent i årstakt.
Detaljhandelsomsättningen i Japan steg med 1,6 procent i årstakt i juli, enligt Dow Jones Newswires.
Analytiker hade räknat med en ökning på 1,1 procent i årstakt.
Månaden innan steg detaljhandeln med 0,9 procent i årstakt, enligt tidigare presenterad statistik.
Statistiken presenteras av den japanska statistikbyrån.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.