Källor: Ingen ödesdag väntar Northvolt – ”förslaget går igenom”

Krisande batteritillverkaren Northvolt har kallat till en extra bolagsstämma idag på onsdagen. Aktieägarna ska fälla avgörandet om verksamheten ska fortsätta - eller likvideras? Men det blir ingen ödesdag, enligt uppgifter till Avf "Det är formalia " säger en källa med insyn.
Källor: Ingen ödesdag väntar Northvolt – ”förslaget går igenom” - WEB_INRIKES
Den extra bolagsstämman kommer hållas på Northvolts huvudkontor på Kungsholmen i Stockholm. Foto: Henrik Montgomery / TT

Det har kallats för ännu en ödesdag. Klockan 13 på onsdagen  samlas ägarna på krisade Northvolts huvudkontor i Stockholm för den första kontrollstämman. Huvudfrågan är om bolaget ska fortsätta verksamheten eller gå i likvidation,  vilket Afv avslöjade i december.

Bakgrunden är att bolagets egna kapital är negativt, minus 29,5 miljarder kronor. Det motsvarar mindre än hälften av det registrerade aktiekapitalet. Styrelsens förslag är att verksamheten ska fortsätta. Detta framgår av den hemliga kallelsen som Afv tagit del av.

Ingen dramatik

Men någon större dramatik är inte att vänta.

Enligt Afv:S källor är den bara en byråkratisk detalj. Det handlar endast om att uppfylla formella krav och har ingen substantiell betydelse.

”Det är ren formalia. Förslaget om att fortsätta går igenom”, säger en källa till Afv.

Bolaget har nyligen inlett en rekonstruktion under Chapter 11 i USA. Som en del av detta har Scania lånat ut 100 miljoner dollar till Northvolt i så kallad DIP-finansiering. För det har Scania fått hela Västerås-fabriken i pant. Något Afv tidigare avslöjat.

Dessutom har 145 miljoner dollar frigjorts från tidigare spärrade säkerheter. Dessa medel ska användas för att stabilisera ekonomin och genomföra en uppdaterad affärsplan. Om stämman godkänner förslaget, kommer en ny kontrollstämma att hållas inom åtta månader.

Ett år innan tillgångar kan delas ut

Om stämman inte godkänner att verksamheten fortsätter, föreslår styrelsen likvidation. Likvidationen skulle i så fall träda i kraft när den registreras hos Bolagsverket. Men innan eventuella tillgångar skulle kunna delas ut till aktieägarna skulle det gå ett år.

Stämman kommer även besluta om styrelsens sammansättning. Förslaget är att styrelsen ska bestå av sex ledamöter utan suppleanter.

Läs ocksåAfv avslöjar: Northvolt skriver ner egna kapitalet till minus 30 miljarder

Läs också: Kartläggning: Hösten när Northvolt föll – ”som en dö-långsamt-lek”

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.