USA-börserna
Lägre kurser väntas på Wall Street
S&P 500-terminen var klockan 14.42 1,2 procent under fair value medan Nasdaq 100-terminen var 0,9 procent lägre.
Oljepriserna har fortsatt nedåt under onsdagen, efter att ha fallit tillbaka även under tisdagen. Kommentarer från Iran och Saudiarabiens oljeministrar pressar sentimentet.
“Det är otroligt att se hur marknaderna vänder på nästan varje ord som yttras av oljeministrarna i Mellanöstern”, kommenterar Hantec Markets marknadsanalytiker Richard Perry till Marketwatch.
Gårdagens statistik från branschorganisationen API visade på högre råoljelager än väntat. Senare i dag presenteras den officiella amerikanska oljelagerstatistiken.
Marknaden bearbetar också uttalanden från centralbanken Federal Reserves medlemmar, där man letar efter signaler om hur centralbankens agerande med räntan kommer att se ut framöver.
Feds vice ordförande Stanley Fischer sade sent på tisdagen att det ännu är för tidigt att avgöra vilken effekt volatiliteten på finansmarknaderna kommer att ha på USA:s ekonomi.
Fler utav Feds representanter väntas tala under dagen, enligt CNBC.
Över till bolagsflödet där varuhuskedjan Target och hemmafixarkedjan Lowe’s har rapporterat inför handelsstart.
Trots att Target vände förlust till vinst i det fjärde kvartalet 2015 och Lowe’s visade ett ökat justerat resultat för perioden var båda aktierna ner i förhandeln.
Vidare väntas preliminärt inköpschefsindex över tjänstesektorn från Markit samt försäljningssiffror avseende nya hus i januari.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.