USA-börserna
Lägre kurser väntas på Wall Street
S&P 500-terminen var klockan 14.54 1,3 procent under fair value medan Nasdaq 100-terminen var 1,2 procent under.
Inför gårdagens besked från Federal Reserve var marknaden splittrad huruvida räntan skulle höjas eller lämnas oförändrad. Men de flesta verkar ha räknat med antingen en höjning med duvaktig ton eller oförändrad ränta med hökaktig ton. Att Fed höll räntan stilla men också gav duvaktiga signaler verkar nu skapa osäkerhet.
Bland skälen till att hålla räntan oförändrad ett tag till fanns oron för svagare konjunkturtillväxt samt den senaste tidens volatilitet på marknaden. Centralbankschefen Janet Yellen uttryckte specifikt oro för Kina och utvecklingsländerna.
Stålbolaget AK Steel var upp 8,5 procent i förhandeln. Sent i går kväll lämnade bolaget prognoser för tredje kvartalet som spås visa en förlust på 2-7 cent per aktie, att jämföra med -36 cent per aktie i andra kvartalet.
Freeport McMoran har nu genomfört den tidigare aviserade nyemissionen. Bolaget inbringar i emissionen 1 miljard dollar. Bolaget aviserar att man kan komma att genomföra ytterligare emissioner av aktier uppgående till 1 miljard dollar. Aktien föll 6,6 procent i förhandeln.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.