Marknadens nästa enhörningar
I dagsläget finns över 100 startup-bolag som värderas till 1 miljard dollar eller mer, så kallade enhörningar.
Pitchbook har analyserat diverse data i ett försök att identifiera nio startups som har störst chans att bli framtida enhörningar. I snitt beräknar man att det ska ta drygt 6 år för dessa nio bolag att nå över den magiska värderingsnivån.
Störst chans att nå en värderingsnivå på 1 miljard dollar har brittiska Weebly – ett webbverktyg genom vilket ett företag eller privatperson kan skapa sin egna hemsida. Bolaget som grundades 2007 värderas till 490 miljoner dollar.
Tvåa på listan kommer amerikanska Remind – en app som hjälper lärare att hålla kontakt med sina elever och deras föräldrar. Bolaget som grundades 2009 värderas till drygt 460 miljoner dollar.
Trea på listan är israeliska Moovit – en app som ger realtidsinformation om allmänna transportmedel. Det knappt fyra år gamla bolaget värderas i dagsläget till 450 miljoner dollar.
Nio nästa enhörningarna
Bolag | Värdering (miljoner dollar) |
1. Weebly | 490 |
2. Remind | 460,8 |
3. Moovit | 450 |
4. Skyhigh Networks | 478,5 |
5. Sprig | 168,6 |
6. Deliveroo | 100 |
7. Databricks | 247,5 |
8. Altiscale | 106 |
9. Realm | 76,9 |
(Källa: Pitchbook) |
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.