Nato kommer överens om nytt BNP-mål på 5%

Nato-länderna har kommit överens om ett nytt mål: att lägga 5 % av BNP på försvar, rapporterar Bloomberg News.
nato man slips
Natos generalsekreterare Mark Rutte. Foto: AP Photo/Virginia Mayo

Det innebär att medlemsländerna måste lägga minst 5% av sin totala BNP på försvarsutgifter. Det gamla målet låg på 2% av BNP och sattes 2014.

Dagens nya mål är uppdelat om 3,5% på traditionella militärutgifter samt 1,5% för relaterade investeringar.

Målet presenterades under ett toppmöte i nederländska Haag, där ledare för medlemsländerna även förnyade sitt åtagande om ömsesidigt försvar.

På Stockholmsbörsen stiger försvarsaktier som Saab, upp 2,7% och Mildef, upp 4,7%.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Nordic Bridge Fund