USA-börserna
Navistar föll på Wall Street
Dow Jones Industrial Average var vid stängning ned med 0,9 procent till 17.906. På den bredare marknaden var S&P 500 ned med 0,9 procent till 2.096 medan Nasdaq Composite sjönk med 0,8 procent till 5.059.
Räntan på den tioåriga obligationen var ned 5 punkter till 2,31 procent samtidigt som trettioårsräntan backade 7 punkter till 3,04 procent.
På Wall Street sågs ett dämpat marknadssentiment i spåren av att Grekland sköt fram sin skuldbetalning till Internationella Valutafonden, IMF. På fredagen skulle landet återbetala 300 miljoner euro men begärde istället på torsdagskvällen att de vill klumpa ihop sin totala IMF-skuld på 1,6 miljarder euro till slutet av juni månad. Det rapporterar Financial Times.
Gerry Rice, talesman för IMF bekräftade begäran och sade att enligt ett beslut som implementerades av fondens exekutivstyrelse på 1970-talet, så tillåts länder “vända sig till sin administrativa svårighet att utföra flerfaldiga skuldbetalningar på kort tid”, heter det.
Vidare har IMF under dagen sänkt sin BNP-tillväxtprognos för USA under 2015 från 3,1 till 2,5 procent. Valutafonden förespråkar samtidigt att centralbanken Federal Reserve avstår från att höja styrräntan i år.
Tidigare kring börsöppningen inkom en del makrostatistik där produktiviteten visade sig ha sjunkit mer än väntat i det första kvartalet och enhetsarbetskostnaderna steg samtidigt mer än väntat.
Veckostatistiken över nya arbetssökanden och konsumentförtroendet visade inga dramatiska förändringar.
Bland bolagen redovisade gruvutrustningstillverkaren Joy Global ett justerat resultat på 0,59 dollar per aktie för det andra kvartalet som slutade den första maj, att jämföra med 0,76 dollar i fjol. Marknaden räknade med 0,55 dollar per aktie, enligt Zacks Estimates.
Vidare spår bolaget att försäljningen och det justerade resultatet för helåret kommer att hamna i den nedre delen av de tidigare angivna intervallen. Aktien handlades ned 0,8 procent.
Navistar minskade förlusten och rapporterar ett nettoresultat på -0,78 dollar per aktie för det andra kvartalet 2014/2015. Försäljningen blev svagare än väntat vid 2,69 miljarder dollar, där väntat var 2,9 miljarder. Aktien backade hela 8,3 procent.
Satellit-tv-leverantören Dish Network klättrade 4,8 procent med bidrag av att bolaget diskuterar en sammanslagning med T-Mobile US, uppgav källor med insyn till Marketwatch. Även T-Mobile sågs stiga med 2,6 procent.
Klädbolaget L Brands rapporterade en större försäljningstillväxt i maj än väntat och aktien ökar med 1,9 procent.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.