New York-börsen är redo att flytta ifall delstater inför transaktionsskatter

New York-börsen är redo att flytta verksamheten ifall delstater som New Jersey eller New York börjar med att instifta skatter på genomförda transaktioner, rapporterar Bloomberg News som intervjuat vd:n Stacey Cunningham.
Wall Street, New York
Foto: AP Photo/Frank Franklin II/TT
Cunningham menar att det är lätt för operatören att byta plats på delstatsnivå, men att de helst vill vara kvar i New York.

Företagsledaren öppnar även för att volymer skulle kunna flytta utanför USA om beskattning sker på federala nivåer.

– Finansiella transaktionskostnader är ineffektiva och kostnaden hamnar till slut hos investerarna, menar Cunningham.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Nordic Bridge Fund