Opec
Oljan faller över 3% – oro för utbud och Iran-avtal

Bakgrunden är växande oro för globalt överutbud, efter rapporter om att Iran är öppet för en uppgörelse med USA i utbyte mot lättade sanktioner.
Ett sådant avtal skulle kunna bana väg för ökade iranska oljeleveranser till världsmarknaden.
Saudiarabien uttryckte samtidigt fullt stöd för USA:s samtal med Iran, med förhoppning om ett positivt resultat.
Opec sänkte under gårdagen sin prognos för tillväxten i oljeutbudet från USA och andra icke-Opec+-länder nästa år. Trots det väntar sig gruppen ökad produktion framöver, vilket fortsatt tynger priset.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.