Oljepriset stiger något

Råoljepriserna har stigit något under morgonens handel efter gårdagens press som förde ned Brentoljan till nivåer som sågs under 2004.

Liksom tidigare tyngs marknaden av oro för överutbudet. Enligt statistik från Joint Organisations Data Initiative, JODI, ökade Saudiarabien råoljeexporten under oktober till den högsta nivån på fyra månader.

Marknaden väntar närmast på nya oljelagertal från USA i kväll och i morgon.

På basmetallmarknaden rör sig priserna svagt nedåt under morgonen.

Kopparorganisationen ICSG har rapporterat ett överskott om 35.000 ton på kopparmarknaden under januari-september. Under samma period fjol noterades ett underskott på 452.000 ton.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund