OW Bunker ansöker om rekonstruktion för dotterbolag

Danska börsbolaget OW Bunker misslyckades med att finna en lösning med bankerna som står bakom dess syndikerade lånefacilitet. Till följd av detta har man ansökt om företagsrekonstruktion för de två dotterbolagen  O.W. Bunker&Trading A/S och O.W. Supply&Trading A/S vid domstol i danska Aaalborg.

Dessa två dotterbolag utgör huvuddelen av koncernens operationella verksamhet och bedöms nu vara “insolventa”.

Det framgår av ett pressmeddelande från OW Bunker på torsdagsmorgonen.

Bolaget skriver att de finansiella utfallet inte kan bedömas i nuläget men att det “måste antas att koncernens aktiekapital gått förlorat”.

Bakgrunden är att OW Bunker så sent som klockan 23.45 på onsdagskvällen sände ut ett pressmeddelande kring att man uppdagat att seniora befattningshavare inom ett Singapore-baserat dotterbolag begått ett bedrägeri. Därutöver hade riskhanteringsförlusterna förvärrats och bolaget medgav själva att man befann sig i samtal med bankerna bakom dess lånefacilitet, samtal som nu alltså misslyckades.

Fallet inom dotterbolaget Dynamic Oil Trading (DOT) utreds och omfattningen var enligt bolaget i går kväll ännu ej känd, men preliminärt uppskattade ledningen en potentiell förlust på cirka -125 miljoner dollar till följd av bedrägeriet.

Därutöver hade OW Bunker efter en översyn av sina riskhanteringskontrakt uppdagat “betydande” riskhanteringsförluster, utöver bedrägeriet. Denna summa hade dessa marknadsvärderats till cirka -150 miljoner dollar enligt gårdagens pressmeddelande och bolaget arbetar med att avveckla kontrakten. Riskhanteringschefen Jane Dahl Christensen fick sparken med omedelbar effekt.

OW Bunker meddelade den 23 oktober om ytterligare riskhanteringsförluster på -24,5 miljoner dollar.

Private equity-bolaget Altor var som tidigare huvudägare med och satte på Köpenhamnsbörsen så sent som i våras.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.