Putin: Rysslands ekonomi återhämtar sig inom två år

I det värsta scenariot blir Rysslands ekonomi dålig under två års tid, säger Rysslands president Vladimir Putin vid en presskonferens.

Det är dock inte ett nödvändigt scenario, utan situationen kan komma att förbättras tidigare än så, tillägger Putin. Ingen vet säkert när och det råder många osäkerhetsfaktorer, pekar presidenten på.

Externa faktorer, framförallt olje- och gaspriser, påverkar Ryssland, men centralbanken och regeringen vidtar adekvata åtgärder i den nuvarande situationen, säger Vladimir Putin som inte vill kalla det rådande läget för en kris.

Vissa åtgärder kunde visserligen ha genomförts tidigare, men den övergripande inriktningen är rätt, resonerar presidenten.

Putin framhåller vikten av att upprätthålla de planerade åtagandena på det sociala området, såsom pensioner. Om situationen skulle gå i ogynnsam riktning kommer man dock att behöva göra vissa anpassningar när det gäller utgiftsnivåerna någonstans, konstaterar han. Det är möjligt att olje- och gaspriserna kan sjunka ytterligare, enligt presidenten.

Beträffande valutareserven betonar han att man måste vara försiktig och inte ge bort den hur som helst.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund