Ryska långräntor stiger efter återupptagen handel i statsobligationer

Ryska långräntor steg kraftigt när handeln återupptogs efter att ha varit stängd i en knapp månad, skriver CNBC.
Ryska långräntor stiger efter återupptagen handel i statsobligationer - Russia Weather
Ryska centralbanken. Foto: AP Photo/Dmitri Lovetsky/TT
Räntorna på 10-åriga OFZ-statsobligationer i rubel steg med 19,7 procent i tidig förhandel, för att sedan falla tillbaka till +13 procent strax innan den officiella handeln skulle börja.

Obligationshandeln öppnar för att den ryska staten vill normalisera läget. Man vill visa den inhemska opinionen att man har kontroll över situationen, säger SEBs chefsstrateg för tillväxtmarknader Per Hammarlund, till Svt Nyheter.

När aktiehandeln kan komma igång på Moskvabörsen är fortfarande oklart.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Nordic Bridge Fund