Saab
Saab köper brittiska BlueBear

BlueBear beskrivs som en världsledande leverantör av autonoma system för svärmar av drönare baserade på AI inom försvar och säkerhet.
Bolaget har 65 medarbetare utanför Bedford i England och omsatte i fjol 8 miljoner pund.
“Genom förvärv och strategiska partnerskap med företag som specialiserar sig på ny teknologi utökas Saabs förmågor. Det innebär att mer kompletta lösningar kan erbjudas till ett brett spektrum av försvarsbehov. AI kommer att göra det möjligt för Saab att ytterligare förbättra företagets systemförmåga och öka effektiviteten i vår världsledande produktportfölj”, skriver Saab bland annat.
Ingen köpeskilling anges.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.