Spelbolagets stora revansch

För bara ett år sedan greps Unibets vd Petter Nylander. Nu gör Frankrikes regering en helomvändning. Monopolet slopas och det statliga spelbolaget sätts på börsen.

Den 22 oktober i fjol greps spelbolaget Unibets vd Petter Nylander av passpolisen på flytplatsen i Amsterdam när han skulle flyga till London. Anledningen var en arresteringsorder, utfärdad av franska myndigheter flera månader tidigare. Syftet med en europeisk arresteringsorder är att stoppa grovt kriminella från att röra sig mellan länderna i unionen.

Men det var då. Sedan dess har Frankrike gjort en helomvändning. Nu överväger regeringen att notera det statliga spelbolaget, Le Francaise des Jeux (FDJ), på Parisbörsen nästa år. Merrill Lynch har utsetts till finansiell rådgivare. Dessutom ska delar av spelverksamheten, och där ligger onlinespelen, konkurrensutsättas under andra hälften av 2009. Spelmonopolets vd har också uttalat sig. Det heter från dennes sida att företaget ska bli en stor spelare i Europa.

– Fransmännen har därmed gått från att ha varit oerhört konservativa till att ha blivit betydligt mer pragmatiska. Vad vi förstår tittar man på hur telekommonopolet öppnades upp, där France Télécom gick från monopol till en offensiv spelare, och använder det som modell, säger Unibets vd Petter Nylander.

Han har inte hört något mer från de franska myndigheterna sedan han släpptes fri.

– Det där har legat i frysboxen. Det hör möjligen samman med att de ser över sin lagstiftning, säger han.

Enligt franska les Echos förbereder regeringen ett nytt lagförslag om spelmarknaden som ska läggas fram i slutet av året.

– Vi tror att det här kan bli en katalysator som visar vägen för andra europeiska länder. Det stöder vår tes att vi går mot avreglering av spelmarknaden, säger Petter Nylander.

Unibet har tidigare varit begränsat i sina möjligheter till partnerskap och marknadsföring i Frankrike. Bland annat har bolaget dragit tillbaka sin sponsring av ett franskt cykelstall. Nu finns det, enligt Petter Nylander, ett stort intresse från potentiella samarbetspartner, som medieföretag och idrottsföreningar.

Den franska marknaden liknar i mångt och mycket Sveriges, med ett spelbolag och ett bettingföretag. Det var många som trodde att en liknande omsvängning var på väg i Sverige när Jesper Kärrbrink rekryterades till vd-posten på Svenska Spel. Men så har det inte blivit. I december kommer ett förslag från spelutredaren Jan Nyrén. Enligt vad som läckt ut kommer han att föreslå att icke-statliga bolag ska kunna bedriva vissa typer av spel, som spel på fotboll, hockey och kanske trav, mot att de betalar licens. Men för att kunna ta bra betalt för licenserna ska nätspelandet till bolag som inte väljer att betala för en licens förhindras.

Och det händer mer på den juridiska spelplanen. På tisdagen kom EU:s generaladvokat med ett förslag till en dom som förklarar att Portugals spelmonopol, som även omfattar internetspel, kan vara förenligt med EU:s regelverk. EG-domstolen följer i ungefär 80 procent av fallen generaladvokatens förslag.

– Vi har ingen riktigt bra koll på Portgual, det är ingen marknad vi är särskilt närvarande på även om vi accepterar spelare från Portugal. Vi har fokuserat på länder där EU-kommissionen kritiserat monopolen. Det är i de länderna vi tror att vi kan utmana monopolen, säger Petter Nylander.

Spelbolagen finns bland de bolag som klarat sig bäst på börsen under börskaoset. En anledning är att spel anses vara relativt oberoende av konjunkturen. Hittills har Petter Nylander inte sett något som motsäger den tesen.

– Vi upplever att den övergripande tesen stämmer. Internetspel är mer kopplat till någon form av baskonsumtion av underhållning. Om folk reser mindre och väljer att stanna hemma och äta chips i soffan, gynnar det vår verksamhet, säger Petter Nylander.

nullnullnullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.