USA-terminer pekar nedåt

De amerikanska aktiebörserna väntas öppna nedåt på tisdagen i spåren av oron som uppstått i spåren av nedskjutningen av ett ryskt stridsflygplan vid den turk-syriska gränsen.

Ordkriget mellan Ryssland och Turkiet är i full gång och den ryske presidenten säger i en kommentar att händelsen är en “kniv i ryggen” från medbrottslingar till terrorister.

Brentoljan har stigit 1,9 procent under dagen.

S&P 500-terminen var klockan 14.55 0,7 procent under fair value medan Nasdaq 100-terminen var 0,7 procent lägre

Från makrofronten har reviderade siffror kommit över den amerikanska bruttonationalprodukten som var helt i linje med förväntningarna om årstakt på 2,1 procent i tredje kvartalet. Det innebar också en höjning från den preliminära siffran som låg vid +1,5 procent.

Senare i dag väntas statistik över konsumenternas förtroende.

På rekommendationsfronten noteras att Citi Investment Research har höjt rekommendationen för kosmetikabolaget Avon Products till köp från neutral, aktien steg 7,0 procent i förhandeln.

Argus har dragit ned riktkursen för US Steel till 19 dollar från tidigare 32 dollar. Aktien var ned 3,2 procent i förhandeln.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund