Vinsterna slår estimaten rejält i amerikanska rapportperioden

Med hälften av de amerikanska bolagsrapporterna inne framgår det att analytikerna haft låga förväntningar på vinsterna.
wall street
83% av bolagen har uppvisat vinster över förväntan och i snitt har dessa varit 17,3% över prognosen. Det är fem gånger mer än normalsnittet och i linje med tredje kvartalet, rapporterar CNBC. Per aktie har vinsterna ökat med 1,6%.

Siffrorna är viktiga sett till att S&P 500 handlas till ett p/e-tal på 22, en historiskt hög siffra. För att den uppåtgående trenden ska hålla i sig krävs betydligt bättre än väntade vinster och guidningar om stigande bolagsvinster framöver, skriver ekonomikanalen.

De sektorer som hittills varit särskilt starka är teknik, material och fastigheter.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Nordic Bridge Fund