Wall Street: Högre kurser väntas

Kurserna på New York-börserna väntas inleda uppåt i linje med utvecklingen på de europeiska börserna. Strax efter öppning presenteras data över försäljning av nya hus i juli.

S&P 500-terminen är klockan 14.47 0,5 procent över fair value liksom Nasdaq 100-terminen som är 0,5 procent över.

Marknaden fortsatte att värdera fredagens uttalanden från ECB-chefen Mario Draghi och Fed-chefen Janet Yellen, där Mario Draghi var duvaktigare än väntat.

“Detta kan faktiskt vara en av de viktigaste talen av Draghi, som signalerar att en potentiell kursändring är på väg”, sade Cristoph Rieger, inkomststrateg på Commerzbank till CNBC.

Inga större bolagsrapporter väntas under måndagen vilket gör siffrorna över husförsäljningar i juli till dagens höjdpunkt. Enligt CNBC ligger analytikernas förväntningar på en ökning om 3,5 procent jämfört med juni till 420.000 sålda hus vilket skulle betyda en förbättring mot föregående månad.

En annan punkt på makroagendan är preliminär PMI för tjänstesektorn som inkommer en kvart efter Wall Streets öppning.

Roche och Intermune kommer sannolikt vara under investerarnas lupp efter att den tidigare meddelat förvärv av den senare för 8,3 miljarder dollar.

Köpet avser stärka Roches relativt lilla respiratoriska verksamhet genom Intermunes pirfenidone, en läkemedelskandidat mot lungsjukdom som redan marknadsförs i Europa, Kanada, Japan och Kina under andra namn. Pirfenidone prövas nu för att även få säljas i USA.

Intermune rusar 36 procent innan öppning och Roche sjunker 0,3 procent.

Fler förvärvshändelser involverar Burger Kings planer på att inlemma kanadensiska kaffe- och doughnut-jätten Tim Hortons, vilket skulle skapa en snabbmatsgigant med ett marknadsvärde på 18 miljarder dollar.

Burger King var upp 14 procent i förhandeln och Tim Hortons steg 2,8 procent.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund