Bravida: Nya anklagelser

Just när Region Skåne-härvan började bli glömd och börsens fokus flyttats till att installationsmarknaden så småningom piggnar till, så är en ny skandal under uppsegling för Bravida.
Bravida: Nya anklagelser - 1
Kommentar: Bravida
Vad: Nya anklagelser om överdebitering
Aktien:  -12% (19/5)
Råd: Behåller köpråd

Bravida-aktien (82,3 kr) repar sig marginellt på börsen under tisdagen (20/5) med en uppgång på 1,5%. Detta följer på att aktien tagit en smäll på -12,2% under måndagen då nyheten kom att en kund inom offentlig sektor, Örnsköldsviks kommun, anklagar bolaget för överdebitering och häver sina avtal (se faktaruta).

“Återkommande felaktigheter”

Örnsköldsviks kommun meddelade 19/5 i ett PM att man häver sina avtal med Bravida och polisanmäler företaget. Detta efter att en granskning av mer än 500 fakturor påvisat ”felaktiga överdebiteringar” om 8,9 Mkr. ”Avvikelserna är återkommande och gäller exempelvis felaktigheter kring timpenning, kostnader för material, reskostnader och liknande”, skriver kommunen.

Att måndagens kursreaktion blev så skarp – den motsvarar 2,3 miljarder i förlorat börsvärde – beror förstås på att en liknande historia utspelade sig för bara ett drygt år sedan. Då var det Region Skåne som hävde sina avtal (läs här). Det rör sig i båda fallen om små belopp, 8,9 Mkr nu och 1,5 Mkr för ett år sedan. Men kanske speglar det en kultur eller systematik inom Bravida som är osund?

Det kan även nämnas att Bravida gjorde en egen översyn i samband med Region Skåne-affären där alla ramavtal med offentliga kunder genomlystes. Utan att man fann tecken på avvikelser, hette det. Att en ny ”affär” trots detta verkar vara under uppsegling sätter ju ett frågetecken för vilken kontroll och styrning som egentligen finns i det stora bolaget, med över 13 000 anställda på 192 orter i Norden.

Blåser över?

Afv har haft ett köpråd på Bravida-aktien under det senaste året (se länk här intill för senaste analys). Vår inställning till Region Skåne-saken var att den troligen skulle visa sig bli en parentes sett ur ren börssynvinkel. Det hela har mynnat ut i en rättssak där före detta chefer på bolaget står under åtal. Man bytte även ut chefen för hela Region Syd.

Rent ekonomiskt hade affären troligen påverkan för det är tydligt att Bravida har problem i södra Sverige. Under Q1 2025 hade man tappat 19% av sin affärsvolym i regionen, enligt senaste rapporten. Övriga svenska marknaden beskrivs som stabil. Totalt sjönk Ebita för Sverige med 4% i Q1 2025.

Låg värdering

I det långa loppet är det vinstutvecklingen som avgör ödet på börsen. I tabellen nedan anges konsensusförväntningarna på Bravida. I korten ligger att bygg- och installationsmarknaden börjar repa sig i år och växer tydligt 2026. Något Bravida spås dra fördel av främst genom förbättrad lönsamhet. Ebita-marginalen, idag 5,3%, spås stiga till 6,2% i år och vidare för att nå 6,8% 2027E. Marginalsnittet ligger på 6,2% senaste fem åren med en toppnotering på 6,9% (2021).

Konsensus för Bravida 2025E 2026E 2027E
Omsättning 28 740 29 890 30 936
 – Tillväxt -3% +4% +3%
Rörelseresultat (Ebita) 1 782 1 973 2 104
 – Rörelsemarginal 6,2% 6,6% 6,8%
Resultat efter skatt 1 294 1 422 1 561
Vinst per aktie 6,34 6,97 7,65
Utdelning per aktie 3,80 4,10 4,30
Direktavkastning 4,6% 5,0% 5,2%
Operativt kapital/omsättning -6% -6% -6%
Nettoskuld/EBITA 0,9 0,4 0,0
P/E 13,0 11,8 10,8
EV/EBITA 10,3 8,9 8,0
EV/Sales 0,6 0,6 0,5
Kommentar: Prognoserna baseras på konsensusprognoser enligt Factset och avser Ebita-resultat (alla vinstsiffror är exklusive förvärvsavskrivningar).

Det är ganska höga förväntningar. Särskilt mot bakgrund av det lite matta nuläget med 4% Ebita-tillväxt i 2025 års första kvartal – vilket dessutom drevs helt av en återhämtning i den problematiska danska rörelsen (övriga tre länder minskar Ebita). Men bilden är att marknaden ännu är mycket svag så vi tror inte man ska haka upp sig på kvartalssiffrorna.

Värdering är låg. Innevarande års 10x Ebita är lägre än Instalco (12,5x) och NCC (11,1x). Direktavkastningen ligger nu över 4,5%.

Är aktien fortfarande köpbar?

Börsen har en tendens att bortse från faktorer som kan anses engångsartade. Vilket Region Skåne-affären såg ut att vara. Aktien tappade 12,5% när omfattningen av skandalen stod klar (4/4 2024), vilket lustigt nog är nästan identiskt med reaktionen igår. Sedan sjönk Bravida ytterligare under närgången mediabevakning av händelsen. Men aktien repade ändå mod ganska snabbt även om det dröjde 216 handelsdagar till dess att kursen åter var över på pre-Skåne-nivåer (ca 94 kr).

Vårt stalltips är att vi kommer se en upprepning av det här förloppet. Vi behåller köprådet, även om det såklart finns en risk att händelserna är symtom på större kulturproblem i Bravida.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Här hittar du alla analyser

Annons från Titania