Kommentar Insiderkoll
Insiderkollen: Insiders fortsätter dumpa ABB

Det finns flera skäl till att en insynsperson säljer aktier, men bara ett till att köpa brukar det heta. Här synar Affärsvärlden några av de insynstransaktioner som skett de senaste två veckorna.
Hela listan över periodens mest relevanta insideraffärer finns i den sökbara tabellen nedan. Den är sorterad med de största transaktionerna överst och även uppdelad i två flikar som separerar köp från försäljningar.
Efter tabellen kommenterar vi de mest intressanta transaktionerna mer i detalj.
Attendo
Ordförande Hugo Lewné har köpt aktier för 1,9 Mkr i omsorgsbolaget Attendo. Affären gjordes till kurs 62,9 kr och ökade Lewnés innehav med 50%. Attendo-aktien har gått starkt senaste året efter att bolaget lyckats få ordning på marginalen i sin finska verksamhet. Vi analyserade nyligen aktien och landade i ett neutralt råd.
Adtraction
Ledamot Max Heger har köpt aktier för 0,4 Mkr i Adtraction, som driver ett annonsnätverk. Affären gjordes till kurs 27,8 kr och var det första köpet från en insynsperson senaste året. Adtraction har gått svagt på börsen och nyligen köpstämplade vi aktien.
ABB
Insiders fortsätter att sälja aktier i automationsjätten ABB. Senast i raden är Peter Terwoesch, chef för affärsområdet Process Automation, och ledamot David Meline som sålt aktier för 12,7 Mkr respektive 1,7 Mkr. Affärerna gjordes till kurser runt 640 kr och totalt har insiders nu sålt aktier för 120 Mkr senaste året samtidigt som inga köp finns registrerade.
Bonesupport
Ordförande Lennart Johansson har sålt aktier för 8,4 Mkr till kurser runt 337 kr. Totalt har insiders nu nettosålt aktier för drygt 100 Mkr senaste året i medicinteknikbolaget som är upp över 350% på börsen sett över tre år.
Atlas Copco
Investor har köpt aktier för knappt 600 Mkr. Detta i form av B-aktier till kurs 134,9 kr. Ökningen är marginell (+0,5%) sett till Investors totala innehav men det är intressant att detta är första gången sedan 2022 som man ökar i Atlas. Det har främst varit Ericsson och SOBI i börsportföljen som fått tillskott på senare år.
Även Atlas VD Vagner Rego köpte aktier efter halvårsrapporten. Han ökade innehavet med drygt 20% genom köp värda 2 Mkr (kurs 133,85 kr).
Berner Industrier
Huvudägaren Joachim Berner sålde 200 000 aktier i industribolaget till kursen 71 kr. En affär värd 14 Mkr. Det är första försäljningen av Berner sedan 2018, men avser inte mer än 6% av hans totala innehav. Under veckan har även bolagets chef i Norge sålt aktier.
Aktien har rusat 133% under 2025 efter att resultatutvecklingen vänt upp. I senaste kvartalet steg Ebita hela 59,5% till 26 Mkr och vinsten var 0,91 kr per aktie (0,54). Bolaget har återstartat sin förvärvsstrategi och stängde i maj första affären sedan 2021.
Camurus
De senaste veckornas största insynsförsäljning svarade VD i läkemedelsbolaget Camurus för. Fredrik Tiberg sålde 115 000 aktier eller 7 procent av sitt innehav. Kursen var cirka 710 kr och affären inbringade 81 Mkr. Han äger därefter 1,5 miljoner aktier. Företagets forskningschef Markus Johnsson sålde aktier för 3,5 Mkr.
Afv satte i februari ett köpråd på aktien och bolaget inkasserade en stor framgång med avtal med Eli Lilly i början av juni.
Betsson
Spelbolaget Betsson har varit en av rapportsäsongens största förlorare med ett kursras på 16% som reaktion på sina Q2-siffrorna. Tredje största ägaren Hamberg Förvaltning, med representation i styrelsen, svarade med att köpa mer aktier för 2,5 Mkr. Kursen var 164,25 kr. Bakom bolaget står Peter Hamberg.
Engcon
Industribolaget fick tummen ned för sin halvårsrapport på börsen. Kursen rasade 13% kanske delvis som följd av svagare marginaler, vilket ledningen förklarade med valutaeffekter. Några insiders har köpt aktier. VD Krister Blomgren ökade sitt ägande med 1,2% genom köp för 0,9 Mkr (kurs 75 kr) och bolags Nordenchef ökade med 0,3 Mkr (kurs 83 kr). Finanschefen Marcus Asplund köpte aktier för 0,1 Mkr (kurs 87 kr). Afv satte nyligen ett neutralt råd på aktien i en analys.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.
Här hittar du alla analyser