Affärsvärlden ser CTEK:s finansiella mål som väl optimistiska, neutralt råd
Batteriladdarbolaget CTEK:s affär mot laddboxar dras med stora förluster och en tuff marknad. Nu ska istället tillväxten främst komma från nya produkter angränsande till bolagets kärnaffär. “Målet är att det ska dubblera koncernens omsättning och marginal på fyra år, vilket känns väldigt optimistiskt”, bedömer Affärsvärlden i en analys på fredagen.
Bakgrunden är att CTEK vid en kapitalmarknadsdag den 22 maj presenterat nya finansiella mål för 2028.
“I närtid tycks det fortsatt vara bra momentum inom lågvoltsaffären. Men för att CTEK ens ska komma nära de finansiella målen krävs det att de nya satsningarna blir väldigt framgångsrika. Skulle bolaget lyckas är uppsidan mycket stor. Det är dock inget vi eller marknaden tror på. Med mer modesta antaganden kommande år går det ändå att se viss uppsida i aktien, men inte tillräckligt för att vi ska bli köpsugna”, skriver Affärsvärlden och ger ett neutralt råd.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.