Alibaba backar i förhandeln

Kurserna på New York-börserna väntas enligt terminerna inleda nedåt på måndagen.

S&P 500-terminen är klockan 14.58 0,3 procent under fair value medan Nasdaq 100-terminen är 0,3 procent under.

Marknaden har i dag tagit till sig signalerna från den kinesiske finansministern Lou Jiwei om att Kina står inför nedåtpress, men att det inte kommer att bli några större förändringar i politiken. På marknaden har det lett till stigande spekulationer omkring stimulansåtgärderna i landet.

Just stimulanser är något som drivit på marknaderna under en längre tid. I förra veckan steg New York-börsen till nytt all-time-high efter att Fed signalerat för fortsatt låga räntor.

På dagens makroagenda har vi försäljningen av befintliga hus som presenteras vid 16-tiden. Marknaden är inställda på en försäljningstakt om 5,20 miljoner hus i augusti, att jämföra med 5,15 miljoner hus i juli.

På måndagen har det offentliggjorts en ny storaffär när tyska Merck KGaA förvärvar life science-bolaget Sigma Aldrich för 17 miljarder dollar, eller 140 dollar kontant per aktie. Sigma-Aldrich sköt upp med 34 procent i förhandeln.

En annan affär som har offentliggjorts är Siemens köp av amerikanska Dresser-Rand för 7,6 miljarder dollar. Dresser-Rand steg 2,5 procent.

Apple rapporteras ha sålt 10 miljoner iPhone 6 / 6 Plus under den första försäljningshelgen i butikerna. Aktien steg 0,8 procent.

Förra veckans börsdebutant och kursraket Alibaba backade 0,9 procent på förbörsen.

Yahoo, som har ett innehav i Alibaba, har nedgraderats av Sanford Bernstein till market perform från outperform. Även Bank of America Merrill Lynch har sänkt sin rating på Yahoo till neutral från köp. Aktien sjönk 1,7 procent i förhandeln.

Raymond James har uppgraderat Toro, som bland annat konkurrerar med Husqvarna, till outperform från market perform. Inga avslut i förhandeln.

Bland övriga rekommendationsförändringar kan noteras att Goldman Sachs höjt GlaxoSmithKline till köp från neutral. Aktien steg 0,3 procent i förhandeln.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.