USA-börserna
Amazon föll efter rapport
Dow Jones Industrial Average noterades vid stängningen 0,7 procent lägre vid 16.961. På den bredare marknaden backade S&P 500 0,5 procent till 1.978 medan Nasdaq Composite sjönk 0,5 procent till 4.450.
Räntan på den tioåriga obligationen krympte ihop ned 4 punkter till 2,47 procent samtidigt som trettioårsräntan minskade med 5 punkter till 3,25 procent.
I Ryssland-Ukraina-konflikten gjorde torsdagens besked att Ukrainas premiärminister avgår sitt för att försvaga globala investerares tro på den konfliktdrabbade östeuropeiska nationen och regionen som helhet. Landets president har nu uttalat stöd för nyval.
Ryssland å andra sidan valde oväntat att höja sin styrränta med 50 punkter till 8,00 procent, i vad som flera bedömare ser som ett försök att stävja kapitalflykt och rubelförsvagning.
Samtidigt fortsatte Israels markoffensiv i Gaza att öka spänningarna i Mellanöstern.
Amazons delårsbesked efter torsdagens stängning mottogs som en rejäl besvikelse. E-handelsjätten fortsätter att ackumulera ökande förluster sin höga tillväxttakt till trots, något som håller den populära teknikaktiens framåtblickande vinstmultiplar höga. Nu befarar flera analytiker att Amazon ska bedriva ett resurskrävande priskrig inom dess molntjänsteverksamhet. Amazon-aktien pressades 9,6 procent.
I övriga tekniksektorn drog musikstreamingtjänsten Pandora Media, en motsvarighet till Sverigeanknutna Spotify, ned med 10 procent utan att några nya nyheter blivit kända.
En annan svag delårsrapportör var betaltjänst- och kortbolaget Visa, vars aktie backade 3,7 procent på en rapport som bland annat innehöll sänkta prognoser och kommentarer om negativ påverkan från Ryssland-Ukraina-konflikten.
Bland övriga rapportbolag presterade Stanley Black & Decker, på vissa områden en Assa Abloy-konkurrent, delårsutfall över förväntan och höjer samtidigt sin helårsprognos. Aktien lyfte med 6,8 procent.
I råvarusektorn har den indonesiska presidenten har godkänt nya exportavtalsvillkor med gruvbolaget Freeport-McMoRan, vars aktie steg 1,2 procent. Indonesien är ett viktigt produktionsland inom bland annat nickel och koppar och har sedan en tid upprätthållit exportförbud av oförädlad malm.
På den amerikanska makrofronten var det tunnsått. Landets orderingång för varaktiga varor såg en tillväxt med +0,7 procent i juni jämfört med maj, vilket var ett bättre utfall än förhandsförväntningarna om en tillväxt med +0,5 procent.
Nästa veckas makroagenda är händelserik då centralbanken Federal Reserves penningpolitiska kommitté FOMC sammanträder tisdag-onsdag, med besked klockan 20.00 svensk tid onsdag kväll. Vidare väntas månadsutfall inom jobbstatistiken kommande fredag.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.