Behåll den där rubriken som vi redan hade

Tietoenators rapport i förra veckan visar att bolaget utklassar konkurrenterna för närvarande både i tillväxt och lönsamhet. Ska man äga en konsultaktie idag så är det enligt vår uppfattning Tietoenator som gäller.

Tietoenators rapport i förra veckan visar att bolaget utklassar konkurrenterna för närvarande både i tillväxt och lönsamhet. Ska man äga en konsultaktie idag så är det enligt vår uppfattning Tietoenator som gäller. Tietoenators kvartalsrapport kom in betydligt bättre än våra förväntningar. Tillväxten för kvartalet låg på 10 procent och rörelsemarginalen på 9,5 procent. Lönsamheten imponerar onekligen med tanke på att bolaget tog uppstartskostnader för påbörjade partnerskapsavtal (outsourcing) i Finland med Sampo och Nokia under kvartalet och att efterfrågan generellt fortfarande är svagt för konsulttjänster. De flesta av bolagets affärsområden visar lönsamhetsförbättringar jämfört med samma period föregående år, detta trots en väsentligt svagare marknad idag. Och det märks att bolagsledningen nu har självförtroende. Ledningen bedömer att marknaden kommer att växa med fem procent i år och att bolaget kommer att växa betydligt snabbare, med mer än 13 procent närmare bestämt. Vi har dock en något mer skeptiskt syn på IT-marknadstillväxten i år än vad Tietoenator har. Allt tyder exempelvis på att den svenska marknaden faller något under helåret. Trots det bedömer vi att bolaget når eller till och med överträffar sitt mål. Tietoenator har under de senaste kvartalen tagit marknadsandelar från i princip samtliga konkurrenter på de nordiska marknaderna och den trenden tror vi fortsätter. Framför allt gäller det outsourcingaffärer.

Sverige fortfarande ett orosmomentet Ett orosmoment i rapporten, som vi tidigare varnat för, är dock att den svenska delen av verksamheten fortsätter att krympa till förmån för den finska. Sverige föll exempelvis med 6 procent under perioden, medan Finland växte med 21 procent. På ett par års sikt kan Tietoenators allt högre exponering mot Finland bli en belastning när Tietoenator ska fortsätta växa från höga nivåer. Utmaningen framöver är att få bättre ordning på den svenska delen. Under resten av året räknar vi med ökad tillväxttakt och rörelsemarginal, bland annat tack vare lönsamhetsförbättringar i den svenska verksamheten. Det som är positivt i fallet Tietoenator, jämfört med andra konsultbolag, är att omkring två tredjedelar av koncernens omsättning kommer från kontrakt som löper över ett år. Det gör bolaget relativt okänsligt för kortsiktiga hack i efterfrågekurvan.

Fortsatt bästa köpet i konsultsektorn Ska man äga en konsultaktie idag så är det enligt vår uppfattning Tietoenator som gäller. Med ett marknadsvärde på omkring 22,5 miljarder kronor värderas Tietoenator till ett P/E-tal på 27 för år 2002 och 21 för år 2003 baserat på våra prognoser. Bolaget är visserligen inte billigast i sektorn om man ser till långsiktiga vinstmöjligheter i relation till värderingen, men bolaget har istället absolut bäst möjligheter att uppnå dem. Tietoenator bör därför belönas med en värderingspremie mot sektorn i övrigt. Vi upprepar rekommendationen Köp.

Erik Aronsson

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.