Bolagen som trotsar börsnedgången
Stockholmsbörsen hade endast en mindre nedgång under den tidiga torsdagseftermiddagen sedan marknaden återhämtat sig från förmiddagens lägstanoteringar. En vändning upp för finanssektorn gav stöd samtidigt som det stigande oljepriset höll tillbaka sentimentet.
Klockan 13.25 var OMXS30 0,3 procent lägre till noteringen 860,1. Omsättningen uppgick till 5,5 miljarder kronor. Det var en viss återhämtning då indexet under förmiddagen var så lågt som minus 0,9 procent och börsutvecklingen har den senaste tiden kännetecknats av högre volatilitet under handelsdagarna.
– Omsättningen är rekordlåg om dagarna och det gör att det blir större effekter när det kommer nyheter än om det vore bra volymer. Intresset generellt för aktier har minskat och man vågar inte riktigt gå in i marknaden, säger Lars Drougge, analyschef på Nordea, till Nyhetsbyrån Direkt.
Trots den senaste tidens volatilitet är OMXS30 på samma nivåer idag som det var för en månad sedan och enligt Lars Drougge finns det flera faktorer som väger mot varandra och kan vara förklaringen till att indexet går i sidled.
– Det finns ett antal faktorer som drar börserna åt varsitt håll. De som talar för börsen är en dollar som kommit upp, oljan som kommit ned från rekordnoteringarna och generellt sätt låga värderingar. Sedan kommer det negativa saker emellanåt som nya uppgifter kring effekterna av kreditkrisen eller att oljepriset tillfälligt vänder upp. Då tar man fakta på det istället och handlar ned marknaden, säger Lars Drougge, analyschef på Nordea, till Nyhetsbyrån Direkt.
Bakom återhämtningen låg framför allt att de svenska bankerna vände upp, SEB A steg med 1,6 procent till 114:75 kronor och Swedbank A klättrade 0,9 procent till 115 kronor. Även i Europahandeln var det klart positiv utveckling för finanssektorn ledd av Credit Agricole som lyfte nära 7 procent i Paris sedan banken i samband med sin rapport sagt att primärkapitalrelationen, Tier 1, är stabil.
Annars var utvecklingen väldigt blandad. Autoliv sjönk 1,4 procent till 240:50 kronor. Toyota har sänkt sin prognos för försäljningen av antalet fordon för 2009. Bakom sänkningen ligger bland annat de höga bensinpriserna i USA som dämpat efterfrågan på Pickuper och SUV:ar.
H&M backade 1,1 procent till 316 kronor. Den Hongkongbaserade klädkedjan Esprit föll med 17 procent i den asiatiska handeln under natten. I en not konstaterar Lehman Brothers att det svaga makroklimatet i Europa nu i en tilltagande takt tar ut sin rätt när det gäller Esprits verksamhet. Enligt Bloomberg News har Esprit över 80 procent av sina intäkter i Europa.
– Bolagsmässigt kan jag inte se att kopplingen, däremot kan det smitta av sig psykologiskt. Egentligen är Esprit och H&M inte samma sak eftersom Esprit prismässigt ligger mycket högre än vad H&M gör. Men det finns naturligtvis fortsatt en generell negativ syn på handeln i stort, kommenterar en svensk detaljhandelsanalytiker.
Flera av skogs- och pappersbolagen påverkades av att Goldman Sachs tittat närmare på sektorn och gjort förändringar. Holmen B steg 1,8 procent till 200:50 kronor sedan Goldman Sachs höjt riktkursen till 211 kronor från tidigare 172 kronor. Investmentbanken tror att papperspriserna kommer att öka under 2009 efter att ha fallit med 4-5 procent under 2008.
Stora Enso R avancerade 1,2 procent till 64:75 kronor. Goldman Sachs har höjt riktkursen till 58 kronor från 51 kronor med samma motivering som för Holmen. Investmentbanken, som tror på ökad förvärvsaktivitet i sektorn, ser dock ett uppköpsvärde på Stora Enso om 83 kronor per aktie.
Något sämre gick det för SCA B, som tappade 1,7 procent till 71:75 kronor. Goldman Sachs har sänkt riktkursen för aktien till 88 kronor från tidigare 90:30 kronor.
Råolja med leverans i oktober har stigit för fjärde dagen i rad och handlades vid 13-tiden över 119 dollar per fat i den elektroniska handeln på Nymex. Bakom uppgången ligger oro för att den tropiska stormen Gustav kan bli lika omfattande som orkanen Katrina.
Oljeprisuppgången höll nere sentimentet överlag i Europahandeln men fick samtidigt olja och gas att vara den sektor som gick allra bäst på Stockholmsbörsen. Lundin Petroleum ökade 1,9 procent till 68:75 kronor och Tanganyika Oil var 2,8 procent upp till 146:50 kronor.
Securitas B steg med 2,4 procent till 86:75 kronor med stöd av att UBS lagt aktien till sin lista för de aktier investmentbanken föredrar. Astrazeneca klättrade 0,3 procent till 312 kronor efter att bolaget fått en höjd riktkurs av Goldman Sachs till 314 kronor från tidigare 304 kronor.
Fredagens stora förlorare var NGM-noterade Central Asia Gold som föll med 31 procent till 0:37 kronor efter en kraftigt stigande förlust och en sänkning av produktionsmålet för 2008.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.