Boliden säkrar lån på 700 miljoner euro

Gruvbolaget Boliden har ingått ett hållbarhetslänkat lån på 700 miljoner euro, motsvarande 7,6 miljarder kronor, enligt ett pressmeddelande.
Boliden säkrar lån på 700 miljoner euro - Boliden pressbild
Foto: Boliden

Lånet löper i tre år med möjlighet till förlängning med ytterligare två år. Bakom lånet står ett antal banker, däribland Swedbank, BNP Paribas och SEB.

Boliden tänker använda pengarna för att återbetala det brygglåneavtal som ingicks för att finansiera förvärvet av koppar- och zinkgruvan Somincor i Portugal och Zinkgruvan i Sverige. Kombinerat med bolagets riktade nyemission i mars och en utebliven utdelning i år, utgör lånet det sista steget i take-out-finansieringen av brygglåneavtalet som nu är fullt återbetalt.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Nordic Bridge Fund