Bristol Myers toppar prognoserna

Amerikanska läkemedelsbolaget Bristol Myers redovisar en justerad vinst per aktie om 0,45 dollar (0,46) för det tredje kvartalet 2014.

Analytikerna hade räknat med ett resultat på 0,41 dollar per aktie, enligt Zacks Estimates.

Intäkterna uppgick till 3,92 miljarder dollar (4,07). Förväntningarna låg vid 3,8 miljarder dollar.

Bristol Myers Squibb upprepar vinstprognosen för 2014 om en justerad vinst per aktie på 1,70 till 1,80  dollar per aktie.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Väntat var 1,77 dollar enligt Zacks.

Bolaget sänker däremot sin prognos för det rapporterade resultatet per aktie för 2014 till intervallet 1,15 till 1,25 dollar från det tidigare intervallet 1,50 till 1,60 dollar.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.