Citi ser köpläge i Volvo

Citi Investment Research ser ett köpläge i Volvo-aktien efter leveranssiffran för lastbilsenheten för april som var sämre än marknadens förväntningar. Det framgår av ett marknadsbrev på onsdagen.

Rekommendationen är köp med 120 kronor i riktkurs.

“Brasilien var inte så svagt och svagheten i Asien beror på stora säsongseffekter på den japanska marknaden”, motiverar banken.

Citi anger två skäl till hållningen. För det första är Volvo bara i början av sitt åtgärdsprogram som ska spara 9 miljarder kronor och utförandet har hittills varit starkt. Banken räknar vidare med att Trucks och Construction kommer notera en återhämtning under flera år som dock har sin startpunkt från en låg nivå.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.