Federal Reserve
Fed-chefer något oense om nästa räntehöjning i september

Erkänt hökaktiga St Louis-chefen James Bullard vill se en räntehöjning om 75 baspunkter i september, medan Kansas-chefen Esther George vill se en mer försiktig ton.
Det rapporterar Bloomberg News.
“Vi bör fortsätta att snabbt gå till en nivå på styrräntan som kommer att sätta ett betydande nedåtriktat tryck på inflationen. Jag förstår inte riktigt varför man vill dra ut på räntehöjningar till nästa år”, sade Bullard i en intervju med Wall Street Journal.
Esther George är å andra sidan mer försiktig och hon var även tidigare i juni kritisk till den stora räntehöjning som genomfördes då. Samtidigt har Minneapolis-chefen Neel Kashkari uttalat sig om den rådande situationen och uppger att han är osäker på om en recession kommer kunna undvikas, samt att inflationen måste tas ner “snarast”.
Bullard och George har rösträtt vid nästa penningmöte, det har dock inte Kashkari.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.