Ferronordic
Ferronordic säger upp återförsäljaravtal med Volvo CE för Ryssland

Avtalet faller på grund av kriget i Ukraina som gjort att Volvo CE avbrutit försäljningen i Ryssland, i likhet med ett stort antal globala bolag. Ferronordic erhåller således inte längre några leveranser av maskiner eller reservdelar från Volvo CE till Ryssland.
Eftersom leveranserna redan har upphört bedömer Ferronordic att det uppsagda avtalet inte kommer att ha någon väsentlig effekt på företagets utsikter i Ryssland.
Ferronordic upprepar att man ser över strategiska alternativ för sin ryska verksamhet, däribland en försäljning av hela eller delar av verksamheten.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.