Fredrik Lundberg ökar i Handelsbanken

Storägaren och vice styrelseordföranden Fredrik Lundberg ökar sitt privata A-aktieinnehav i Handelsbanken.

Det framgår av dagens rapportering av insynshandel från Finansinspektionen.

Efter köp den 21 och 25 maj som omfattar totalt 105.000 A-aktier uppgår Fredrik Lundbergs privata A-aktieinnehav till 8.655.000 A-aktier.

Därtill är Lundberg vd i börsnoterade Lundbergs som är storägare i så väl Handelsbanken direkt som i Industrivärden, en annan av Handelsbankens storägare.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.