Gör en egen lågprisfond
Tycker du att fondbolagens avgifter är för höga? Tycker du samtidigt att det är för riskabelt och svårt att välja enskilda aktier?
Gör då som allt fler av fondbolagen. Starta en indexfond – en alldeles egen. Även många av fonderna som marknadsförs som aktivt förvaltade består i själva verket i princip av samma aktier som ingår i indexet fonden jämförs med. Med samma andelar.
Det kan du lika gärna fixa själv, och dessutom billigare. Förutsatt att du satsar 100.000 kronor och att du anlitar Stadshypotek Bank som mäklare blir avgiften 0,46 procent första året. Den billigaste indexfonden, Erik Penser indexfond Sverige som har samtidigt en TKA på 0,61 procent. En vanlig Sverigefond har normalt en TKA på 1,5 till 2,0 procent.
Stadshypotek Bank tar nämligen ett courtage på 0,2 procent minimum 100 kronor och detta per ordertillfälle, inte per aktieslag som hos konkurrenterna. Du kan alltså vid ett tillfälle köpa en aktie i vardera av de 278 bolagen på börsen och de räknas samman som en affär. Därtill kommer en depåavgift på 260 kronor per år.
26 bolag räcker
Affärsvärldens förslag på indexfond omfattar emellertid bara de 26 börsvärdemässigt största bolagen på Stockholmsbörsen. Det betyder att du betalar 8 kronor per aktieslag.
Det räcker med 26 bolag för att täcka in 79 procent av börsvärdet. Återstående 21 procent av Generalindex är småbolag, drygt 252 småbolag som vardera står för mindre än en procent av index.
De största bolagen har dessutom gått bäst på börsen under senare år. Under andra halvan av 1990-talet har börsens 30 största aktier (OMX-index) stigit med 170 procent, samtidigt som börsens småbolag bara stigit 82 procent. Trenden förstärktes i fjol. Efter höstens börsras återhämtade sig de största bolagen snabbt till skillnad från småbolagen.
Låt SEB sköta småbolagen
Vill du ändå inte hoppa över småbolagsaktier helt rekommenderar vi att du lägger motsvarande en femtedel av kapitalet i en småbolagsfond. Att fördela 20.000 kronor på alla småbolagen låter sig knappast göras, även om det är teoretiskt möjligt hos Stadshypotek. SEB:s småbolagsförvaltare Peter Rönnström har lyckats mycket bra. I den senaste Fondindikatorn (förra veckans nummer 14/99) fick Rönnström som enda förvaltare fem stjärnor och hade bästa avkastning på såväl två som fyra år.
Hur mycket man ska köpa av respektive aktie framgår av inköpslistan (se tabell i den tryckta tidningen, nummer 15/1999 sidan 61). Ericsson och Astrazeneca väger mycket tungt i index, med över 10 procent vardera. Därför har vi antagit att man köper samma andel av Astra och Ericsson som de har i Generalindex. För den som satsar 100.000 kronor innebär det 75 aktier i Ericsson och 63 aktier i Astrazeneca. Resterande pengar har fördelats utifrån börsvärdena på de nästföljande 23 största börsbolagen. På så sätt hamnar branschfördelningen i den hemsnickrade fonden nära den som gäller i själva Generalindex.
Finjustera med utdelningen
Den årliga utdelningen från aktierna kan användas för att en gång per år justera indexfonden så att den inte tappar kontakt med Generalindex när nya storbolag tillkommer. Om direktavkastningen är tre procent på aktierna och man gör en affär per år kommer kostnaden år två totalt bli 360 kronor (100 kronor i courtage plus 260 kronor i depåavgift), dvs. 0,36 procent om aktierna inte stigit i värde och mindre än så om de har stigit i värde.
Problemet med att använda Stadshypotek Bank är att man inte kan ha några önskemål om högsta kurs man vill köpa till. För Stadshypotek samlar ihop alla köp och gör en affär till »bäst möjliga kurs«. Detta är ett bekymmer om man handlar med små poster i aktier med låg omsättning, men knappast i de 26 största aktierna som ingår i den egna indexfonden.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.