Här bor flest miljardärer

Om bara några år kan den sammanlagda förmögenheten bland Asiens miljardärer gå om den sammanlagda förmögenheten hos USA:s miljardärer. Det visar en ny undersökning från UBS.

Enligt en ny rapport från den schweiziska banken UBS steg antalet dollarmiljardärer i världen med 10 procent under 2016 till 1 542 stycken. Den totala förmögenheten hos dessa miljardärer steg med 17 procent till 6 000 miljarder dollar.

För första gången återfinns fler dollarmiljardärer i Asien än i USA. Antalet dollarmiljardärer steg med 23 procent till 637 stycken i Asien, medan antalet miljardärer i USA endast steg med 5 procent till 563 stycken.

Det är dock USA som står för den högsta sammanlagda förmögenheten bland landets miljardärer.

Men både Kina och Indien knappar in på landet och om trenden fortsätter kommer den totala förmögenheten hos Asiens miljardärer överstiga den hos USA:s miljardärer. Förmögenheten hos de asiatiska miljardärerna steg med 31 procent till 2 000 miljarder dollar under 2016, medan den sammanlagda förmögenheten bland USA:s miljardärer steg med 15 procent till 2 800 miljarder.

 

Här är länderna med flest miljardärer

  1. USA – 563 miljardärer
  2. Kina – 318 miljardärer
  3. Tyskland – 117 miljardärer
  4. Indien – 100 miljardärer
  5. Ryssland – 96 miljardärer
  6. Hongkong – 69 miljardärer
  7. Storbritannien – 55 miljardärer
  8. Italien – 42 miljardärer
  9. Frankrike – 39 miljardärer
  10. Schweiz – 35 miljardärer

Källa: UBS/Business Insider

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund