JC: Kvar i provrummet

JC är på väg uppåt på börsen, men ännu är det för tidigt att köpa aktien.

Klädfirman JC fick en mycket dålig start på börsen. Boråsföretagets aktie har under sina fem månader som börsnoterat bolag inte varit närheten av introduktionskursen 60 kronor. Istället föll kursen brant efter introduktionen och nådde sin bottennivå på 35 kronor i mitten av juli. Därefter har den repat sig något och noteras idag till runt 46 kronor.

Uppenbarligen satte Handelsbanken som skötte om börsintroduktionen ett på tok för högt pris på klädföretaget. JC värderades till 60 gånger fjolårets vinst och till 35 gånger vinsten räknat på proformasiffrorna inklusive nyemissionen på 270 miljoner kronor och gjorda företagsköp. Affärsvärlden rekommenderade sina läsare att inte teckna aktien. Men eftersom JC lanserades mitt under den värsta aktiekursuppgången i mars i fjol lyckades Handelsbanken ro börsintroduktionen i hamn.

Ökad omsättning och vinst

Sedan dess har JC hunnit att lämna sin halvårsrapport. Det visade sig vara en ganska ljus läsning. Omsättningen ökade med 21 procent till 700 miljoner kronor och fjolårets förlust på 3 miljoner kronor vändes till en vinst på nästan 8 miljoner kronor.

Men en del av förbättringen är ren kosmetika. Omsättningsökningen beror till största delen på att JC har köpt sex butiker från bolagets franchisetagare. Förvärven innebär att JC tar hand om hela försäljningen jämfört med handeln med franchisetagarbutiker då bara 60-65 procent av slutförsäljningen till kunden redovisas i JC:s resultaträkning. JC:s totala försäljning till kund ökade under första halvåret med 8 procent.

Vinstförbättringen kommer av att JC har ökat priserna till franchisetagarna, högre försäljning i befintliga butiker samt att nyemissionspengarna har förbättrat räntenettot.

Färsk affärsmodell

Även om vinstutvecklingen pekar i rätt riktning är det alldeles för tidigt att köpa JC-aktien. Bolaget har bara hållit på med sin nuvarande affärsmodell, att gå från att vara en serviceorganisation för franchisetagarna till att bli ett självständigt bolag med mål om att nå största möjliga vinst, sedan i november i fjol.

Men det är svårt att veta hur denna förändring påverkar JC-koncernen. Det finns nämligen en intressekonflikt i företaget som består i att JC-handlarna både är majoritetsägare i JC samtidigt som handlarna är en viktig intressent som kunder till det börsnoterade JC.

Det har gått alldeles för kort tid för att säkert säga hur detta förhållande påverkar det börsnoterade JC. Den stora frågan är var JC-handlarna har sina sympatier. Grundfrågan är helt enkelt om JC-handlarna vill att vinsterna ska hamna hos det börsnoterade företaget eller i de egna franchisebutikerna.

JC:s nya strategi är att växa med runt 20 butiker om året från dagens 230 butiker. Hälften av de nya butikerna ska ägas av JC och hälften ska drivas av franchisetagare. Dessutom ska JC köpa 5-6 franchisebutiker om året. Det betyder i praktiken att den egna butikskedjan ska växa med omkring 15 butiker. Valet mellan att öppna egna butiker och anlita franchisetagare är främst en finansiell fråga. Det är mycket mer kapitalkrävande att starta egna butiker än att låta franchisetagarna stå för startskostnaderna. JC:s VD Claes Hagberg säger nämligen att det inte är någon skillnad mellan butikerna hur snabbt man når break-even. Hittills har JC köpt sex franchisetagares butiker för motsvarande 12 miljoner kronor styck. JC har utrymme att köpa ytterligare ett tiotal butiker från franchisetagarna. Det är inte tillräckligt för att göra JC till en egenägd klädkedja lik Lindex och H&M.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.