Producentpriser
Lägre producentpriser i juni
De svenska producentpriserna (PPI) var upp 2,3 procent i årstakt i juni. Jämfört med månaden innan var priserna ned med 0,1 procent, enligt statistik från SCB.
Analytiker hade räknat med en årstakt om +2,7 procent samt en månadstakt på +0,3 procent, enligt Dow Jones Newswires. Under månaden innan låg årstakten på +2,8 procent.
Jämfört med maj var priserna på importmarknaden ned med 0,1 procent, på exportmarknaden ned med 0,1 procent samt på hemmamarknaden ned med 0,1 procent.
“Små prisförändringar inom flera produktgrupper bidrog till de totala månadsförändringarna på export- och importmarknaden. En säsongsnormal nedgång av priser på fjärrvärme bidrog till nedgången på hemmamarknaden. Nedgången motverkades bland annat av högre priser på livsmedel”, skriver SCB.
Priserna för inhemsk tillgång, det vill säga producentpriserna på hemmamarknaden tillsammans med importpriserna, sjönk med 0,1 procent från maj till juni.
I årstakt har priserna ökat med 3,9 procent på exportmarknaden och 3,2 procent på importmarknaden. På hemmamarknaden har priserna ökat med 0,7 procent jämfört med förra året medan priserna för inhemsk tillgång har ökat med 1,9 procent under samma jämförelseperiod.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.