Lyxvarorna med största värdeökningen 2015

En ny rapport visar vilka exklusiva samlarobjekt som haft den bästa värdeutvecklingen under 2015, skriver CNBC.

Knight Frank Luxury Investment Index (KFLII) följer en fiktiv samling med exklusiva samlarobjekt. I fjol steg indexet med 7 procent, något bättre än 2014 när indexet lyfte 6 procent.

Bäst värdeutveckling under 2015 hade exklusiva klassiska bilar med en uppgång på 17 procent.

“8 av de 25 bilar som har någonsin har sålts för över tio miljoner dollar gick under klubban under 2015”, skriver Knight Frank i rapporten som CNBC tagit del av.

Ovanliga mynt visade en uppgång på 13 procent under fjolåret. Värdet på enbart den amerikanska myntmarknaden beräknas ha uppgått till 4-5 miljarder dollar under fjolåret, skriver CNBC.

Efter bilar och mynt visade klock- och vinmarknaden de största prisuppgångarna i fjol, 4 respektive 5 procent. Priserna på konst och smycken steg med 4 procent under samma period.

Sämst prisutveckling syntes bland antika möbler som föll med 6 procent, skriver CNBC.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund