Miljonregn över brittiska bankchefer
Under 2013 fick 3 178 av bankcheferna i EU mer än en miljon euro i ersättning. 2 086 av dessa var baserade i Storbritannien, enligt Europeiska bankmyndigheten (EBA). Nio av dessa bankchefer fick över 10 miljoner euro och en chef kammade hem 18,3 miljoner euro.
Genomsnittslönen bland högavlönade i banksektorn – de som tjänade mer än motsvarande 1 miljon euro – var i Storbritannien 2 miljoner euro. Toppchefer i Cypern, Finland, Spanien och Portugal hade högre snittinkomst, låt vara att betydligt färre personer ingick i underlaget.
Bland svenska högavlönade bankchefer var snittlönen motsvarande knappt 1,4 miljoner euro, enligt myndigheten.
EU-genomsnittet för hur mycket av ersättningen som utgjordes av bonus var 104 procent, medan den i Storbritannien var 410 procent och i Sverige 76 procent,
Från och med förra året införde EU ett bonustak för banker som innebär att bonus normalt inte får överstiga 100 procent av den ordinarie årslönen.
Enligt EBA fanns “ingen stark korrelation” mellan vinster och ersättningar, skriver The Guardian.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.