Moody’s chefsekonom: USA nära recession – menar att Fed har begränsat handlingsutrymme

USA:s ekonomi visar tydliga tecken på att stanna av, enligt Moody’s chefsekonom Mark Zandi.
banner-zandi
Foto: Moody's

Konsumtionen har planat ut, industrin backar och jobbtillväxten försvagas. Zandi varnar för att inflationen försvårar möjligheten för Federal Reserve att ge stöd. Det framgår av inlägg som Mark Zandi publicerat på sociala medieplattformen X under söndagen.

Arbetslösheten är fortsatt låg, men enligt Zandi beror det främst på svag tillväxt i arbetskraften. Minskad invandring och lägre arbetskraftsdeltagande bidrar till trenden, liksom en tydlig nedgång i antalet arbetade timmar och nyanställningar.

Zandi pekar på politiska beslut som huvudorsak till det ekonomiska läget. Höjda importtullar pressar företagens vinster och hushållens köpkraft, samtidigt som stramare migrationspolitik begränsar ekonomins tillväxtkapacitet.

Läs mer:

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.