Oljepriserna återhämtar sig efter Opec-uttalande

Råoljepriserna har återhämtat sig och vänt till uppgångar under måndagseftermiddagen, efter att dessförinnan ha handlats ned.

Priserna fick en vitamininjektion av OPEC:s generalsekreterare Abdalla Salem el-Badri som under uppgav att oljepriserna kan ha nått en botten och att de kan röra sig högre väldigt snart.

“Nu är priserna runt 45-55 dollar och jag tror att de kanske nått botten och att vi kommer att se en viss vändning väldigt snart”, sade han. Angående Saudiarabiens politik uppgav el-Badri att det är ett stabilt land med en stabil regering. Därmed förväntas situationen vara som vanligt.

Marknadsoron, vilken blossade upp på fredagen efter att Saudiarabiens kung avlidit, lade sig relativt snabbt efter lugnande ord från den nytillträdda kungen Salman.

“Hans efterträdare, kung Salman, planerar att lämna politiken oförändrad. Den inflytelserika oljeministern al-Naimi kvarstår också på sitt jobb så det ser ut som att Saudiarabien kommer fortsätta att översvämma marknaden med olja och försöka pressa ut USA:s skifferoljeproducenter från marknaden, genom att trycka ned priserna”, skrev Commerzbank i en kommentar.

Denna strategi ser ut att fungera. Enligt Baker Hughes fortsatte antalet oljeriggar i USA att minska med ytterligare 49 under förra veckan. Antalet har fallit med 165 stycken sedan början av januari, vilket är den skarpaste nedgången under tre veckor sedan 1987.

“Det antyder att USA:s oljeproduktion kommer att minska märkbart och att priserna kommer att återhämta sig under andra halvan på året”, skrev Commerzbank.

Oljeproduktionen vid varje rigg toppar kort efter att riggen sätts i drift och minskar därefter med hela 70 procent under det första året. Det innebär att nya riggar måste sättas i drift konstant om oljeproduktionen ska vara fortsatt stabil.

Commerzbank räknar med att antalet riggar minskar ytterligare under de kommande veckorna och att det bara är en tidsfråga innan det återspeglas i minskad oljeproduktion.

“Enligt vår syn indikerar det att priserna kommer att återhämta sig under andra halvåret”, skrev banken vidare.

Under eftermiddagen väntas ingen tung statistik men EMU:s finansministrar har eurogruppsmöte där den politiska och ekonomiska situationen i Grekland står högt på agendan.

Nettopositionen för Brentoljekontrakt sjönk till 141.983 under veckan med 20 januari som sista datum. Det innebar den första veckovisa minskningen på en månad.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund