Oljepriset faller efter dollarlyft

Oljepriserna har sjunkit något på måndagen med press från en viss dollarstyrka. Riskaptiten har inte gynnats särskilt mycket av den grekiska regeringens uppgörelse med de andra euroländerna. Marknaden hade överlag räknat med någon slags överenskommelse, och alla problem är samtidigt inte undanröjda.

Oljepriserna som inledningsvis steg i fredags vände ned på kvällen svensk tid sedan amerikansk statistik över riggar i drift inom olje- och gassektorn presenterats. Antalet USA-riggar fortsatte som väntat att sjunka i spåren av den senaste tidens oljeprisnedgång.

“Även om Baker Hughes i fredags kväll rapporterade att antalet oljeriggar i USA sjönk för den elfte veckan i rad sjönk antalet bara med 37 riggar, vilket utgör den lägsta veckovisa nedgången på sju veckor”, konstaterar Commerzbank som tolkar utfallet som att den starka återhämtningen i oljepriserna sedan slutet av januari månad har bromsat takten i neddragningen av verksamheten på oljeriggarna.

Morgan Stanley skriver i ett veckobrev att de amerikanska råoljelagren är förhöjda och väntas fortsätta byggas upp till maj, rapporterar Dow Jones Newswires. Investmentbanken tror att volatilitet kommer att vara det nya normala, men anser samtidigt att uppsidan för oljepriserna troligen är begränsad från nuvarande nivåer.

Marian Radetzki, professor i nationalekonomi vid Luleå tekniska universitet, anser att mycket talar för oljepriser kring aktuell nivå under de allra närmaste åren. Därefter kan priserna, i alla fall tillfälligt, åter raka i höjden, skriver han på DN Debatt.

Samtidigt utgör skifferrevolutionen den stora jokern för oljeprisutvecklingen i ett perspektiv på tio år eller längre, noterar nationalekonomen som anser att en uthållig prisnivå på 40 dollar per fat framstår som realistisk i denna nya oljerika värld.

Det fluktuerar rykten i marknaden om att det kurdiska självstyret i irakiska Kurdistanregionen (KRG) överväger att överge sitt oljeleveransavtal med den irakiska centralregeringen.

I eftermiddag väntas amerikansk data rörande försäljningen av befintliga hus. Under dagen ska även den grekiska regeringen redovisa detaljer om vilka reformer och budgetåtgärder som landet planerar att vidta, vilket var ett villkor för beslutet om en förlängning av räddningsprogrammet med fyra månader.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.