Rosengren: Danska TDC nästa för Telia

Telia kommer att gå samman med Sonera utan att behöva höja budet. Och efter Sonera ska danska TDC smältas in. Det fastslår Björn Rosengren i en intervju. Rosengren varnar samtidigt för att Ericsson nu skär bort för mycket personal, och han ogillar debatten om avskaffande av rösträttsskillnaden i den svenska telekomjuvelen. Rosengren gör ingen hemlighet av att han hoppas sitta kvar som näringsminister om sossarna vinner valet i höst.

Vad är du mest stolt respektive besviken över hittills som näringsminister? “Jag är stolt över en rad saker. Till exempel utförsäljningen av Telia. Vi lyckades med något som ingen regering lyckats med tidigare. Vi sålde ut 30 procent av Telia och fick in 63 miljarder kronor, som vi betalade av på statsskulden för. Och det innebar att vi fick ett utrymme i statsbudgeten på 3-4 miljarder kronor.”

“Men det är klart att jag är ju väldigt besviken över samma sak, att Telia fallit så hårt på börsen. Samtidigt kan jag konstatera att Telia stått sig relativt bra. Låt oss ta Ericsson: Ericsson hade ett värde på över 200 kronor när vi noterade Telia på 85 kronor. I dag står Ericsson lägre än Telia.”

Kommer du att vara stolt över Telia/Sonera? “Jag tror att jag kommer att vara stolt över det. Men man får inte glömma att det här är två företag som fusioneras i en marknad där luften gått ur, där framför allt värdebedömningen har ändrats. Samtidigt är det två friska företag, det är ju inga a´ la Birgersson-bolag. Det är två företag med stor substans, som tjänar pengar.”

Hur stor är chansen att Telia/Sonera går samman, utan ett höjt bud från Telia? Aktiekursen har ju rasat och raderat budpremien för Soneras aktieägare. “Jag tror att det blir en fusion utan ett höjt bud.”

När vi träffades i december sade du att det är rimligt att staten går ned till en ägarandel om 20-30 procent i Telia. Det indikerar att en fusion med danska Televerket (TDC) står på tur. Är det rimligt att räkna med en sådan affär inom 3 år? “Jag hoppas att det finns möjligheter till det. Sedan vågar jag inte säga att man ska räkna med det, men jag tror att det vore bra för både Telia och Sonera att man fick ytterligare en nordisk fusion. Jag tror också att det vore bra för kunderna.”

“Det har förts diskussioner under en längre tid, och de fortsätter. Som alltid går diskussioner upp och ned, men i grunden finns ett starkt intresse.”

Du antydde också att du var för rösträttskillnaden i Ericsson. Nu blir det en utredning som kanske leder till att A-aktierna rent av slopas, och Ericsson blir öppet för ett utländskt uppköp. Vad säger du nu? “Jag är av samma uppfattning i dag. Regeringen agerade när EU tog upp frågan, och vi har fått EU att inte riva upp det svenska systemet med A- och B-aktier. Och jag vidhåller min uppfattning i dag.”

“Att Ericsson för den diskussionen nu är väl av många skäl, kanske för att stimulera nyemissionen. Och det är klart: Kommer A- och B-aktieägarna överens om att neutralisera, eller tona ned, rösträttskillnaden så är det upp till dem.”

Hur viktigt är det att Ericsson kommer på fötter? “Det är väldigt viktigt. Sverige är det land som satsar mest på forskning och utveckling ställt mot BNP, och Ericsson står för en väldigt stor del av det. Det allvarligaste vad gäller Ericsson just nu, är om de gör för stora nedskärningar på utvecklingssidan. Det tror jag kan få långsiktiga negativa konsekvenser på vår industriella utveckling.”

“Sedan är Ericsson viktigt för börsen, underleverantörer och andra branscher. Se på Samhall, som rehabiliterar och sysselsätter människor som inte anses vara fullgoda för den öppna arbetsmarknaden. De har förlorat mer än 1 miljard kronor i fakturainkomster på Ericssons nedskärningar. Så det får konsekvenser också på våra sociala ambitioner.”

“Men Ericsson kommer på fötter. Det är i grunden en välskött företag. Ericsson återkommer.”

När träffade du nya ordföranden Michael Treschow senast? “Jag har en mycket bra relation till Treschow, och träffade honom för tre veckor sedan. Jag lärde känna honom som vice ordförande i 50plus, en organisation för att skapa opinion för oss äldre på arbetsmarknaden. Jag var ordförande.”

Ser du signaler på att Ericsson nu skär för hårt i forskningen, och har du i sådana fall påpekat det för Treschow? “Jag tycker att jag ser uttryck för det. Och det är allvarligt för Ericsson och för Sverige. Och ja, jag har uttryckt det för Treschow. Samtidigt vill jag säga att jag har mycket stor tilltro till Michael Treschow.”

Sitter du kvar om socialdemokraterna sitter kvar vid makten efter valet i höst? “Svar ja. Eller nej, jag ska vara lite med ödmjuk. Det avgör regeringsbildaren, Göran Persson. Men jag arbetar som om jag skulle sitta kvar.”

Det går rykten om att du ska bli försvarsminister? “Ja, det går många rykten. Men det är inget jag har hört talas om.”

SAS-chefen sågade öppet din begäran om en svensk ersättare för Marie Ehrling i ledningsgruppen. Hur reagerade du på det, såsom representant för huvudägaren? “Jag meddelade vd:n att enligt avtal ska det vara en svensk, en dansk och en norsk i ledningsgruppen. Så att han (Jörgen Lindegaard) hade grundligt fel i den frågan, och det har jag meddelat honom. Det kommer att bli minst en svensk.”

Viktor Svensson

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.