SEB:s vd Annika Falkengren avgår
Annika Falkengren har de elva senaste åren arbetat som vd och koncernchef för SEB. Efter 30 år totalt väljer hon nu att lämna den svenska storbanken.
– Jag har tillbringat hela mitt yrkesliv i SEB. Det har varit en fantastisk resa tillsammans med kunder och kollegor. Efter alla år vid rodret för SEB var det inte lätt att fatta beslut om att inleda en ny karriär och i en ny roll. Men, min slutsats blev ändå att detta är rätt tillfälle. Med sin starka kultur och engagerade medarbetare som med tydliga värderingar vill leverera en fantastisk kundupplevelse, är SEB väl positionerat att möta framtida utmaningar och möjligheter i ett snabbt föränderligt banklandskap, säger Annika Falkengren, i ett pressmeddelande.
Annika Falkengrens nya uppdrag
Falkengren kommer senare under året att tillträda en operativ roll som delägare i den schweiziska kapitalförvaltningsfirman Lombard Odier Group.
– Annika Falkengren har genom sitt långvariga engagemang för SEB och dess kunder, sitt lysande ledarskap och sin djupa branschkännedom visat att människor gör skillnad, säger Marcus Wallenberg, styrelsens ordförande.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.