Emissionsguiden
Smolteks nyemission: Två avslutande flaggor

Teknikbolaget Smoltek har publicerat det preliminära utfallet för sin företrädesemission av aktier. Teckningsgraden exklusive garanter blev 64,1% (avrundat) varav 60,4% tecknades med stöd av teckningsrätter och 3,8% utan.
Emissionen var säkrad upp till 53,9% genom tecknings- (12,6%) och garantiåtaganden (41,3%). De senare utgjordes av bottengarantier om 9,6 Mkr och toppgarantier om 3,6 Mkr. Smoltek hade även mottagit avsiktsförklaringar motsvarande 3,1% av emissionen. Räknas dessa med var 57% säkrat.
Garanterna tecknar för 5,5 Mkr (17,2% av erbjudandet) och Smoltek tillförs 23,5 Mkr efter emissionskostnader om 4,9 Mkr. Av emissionskostnaderna avser 2,4 Mkr garantiersättning i aktier och dras därför inte av från nettolikviden.
Emissionsguiden hissade tidigare fyra flaggor:
- Feltänkt finansiering
- Kapitalbehov i trängt läge
- Hög emissionskostnad
- Dåligt garantiupplägg
Två retroaktiva flaggor
Vi hissar även två flaggor retroaktivt. Den ena för ”Ej fulltecknad emission”, vars generella formulering lyder:
En nyemission som inte blir fulltecknad talar för att det är något fel på bolaget eller värderingen.
Under teckningsperioden handlades Smolteks aktie mestadels strax över teckningskursen 0,30 kr per aktie. Sista möjliga dag att teckna stängde den på 0,362 kr.
Aktien handlades dock tidvis så pass nära teckningskursen att vi hissar flaggan “Aktien handlas till/under teckningskurs”, vars generella formulering är:
Om teckningskursen inte ger en rabatt mot börskurs så saknas det incitament för investerare att teckna nya aktier. Om aktien därtill handlas ned visar det på ett stort misstroende.
Totalt antal flaggor för emissionen landade därmed på sex stycken. Emissionsguiden sätter punkt för sin bevakning av kapitalanskaffningen.
Läs även:
Fortsatt fyra flaggor i Smolteks nyemission
Fyra flaggor i Smolteks företrädesemission
Emissionsguiden inleder bevakning av Smolteks företrädesemission
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.