Smutsigt slutspel i bolagsskandalerna

SKANDALERNA. Skandia, Ericsson och byggbolag som NCC och Skanska hamnar åter i fokus när några av vår tids största bolagsskandaler nästa år når domstol. Näringslivstoppar som Bengt Braun tvingas att slåss för sin heder inför öppen ridå.

Stockholms tingsrätt blir under 2006 skådeplats för ett antal unika domstolsförhandlingar. Efter flera år av utredningar och förberedelser inleds det juridiska slutspelet för skandalerna i Skandia och Ericsson samt för den så kallade asfaltskartellen där byggbolag som NCC och Skanska är indragna. Som uppvärmning har tingsrätten redan påbörjat mastodonträttegången kring mutmisstankarna i Systembolaget, en process som också fortsätter under nästa år.

Det är mycket som står på spel. För de åtalade direktörerna i Ericsson och Skandia handlar det om en chans att rentvå sina namn eller alternativt risken att dömas till fängelsestraff. Bolagen måste försöka minska skadeverkningarna när gamla skandaler åter lyfts upp till ytan. Åklagarna riskerar fiaskostämpel om åtalen inte håller. I det sammanhanget spökar de friande domarna i Prosolvia och Trustor. En upprepning skulle vara en enorm prestigeförlust för åklagarväsendet.

– Ytterligare ett antal friande domar ger givetvis nytt bränsle till debatten om tandlösa myndigheter och svårigheten att beivra ekobrott. Rätt eller fel så finns det en föreställning bland de breda lagren att det inträffar en massa konstigheter som är klandervärda i näringslivet men att det väldigt sällan leder till allvarliga konsekvenser för berörda personer, säger Bengt Rydén, ordförande i Sjunde AP-fonden och tidigare chef för Stockholmsbörsen.

När det gäller asfaltsmålet, som inte är ett brottmål utan ett konkurrens-ärende, är det framför allt de ekonomiska konsekvenserna som står i fokus. Konkurrensverket kräver sammanlagt 1,6 miljarder kronor av 10 asfaltsbolag som anklagas för att ha riggat marknaden genom en kartell.

Även om skandalerna i Skandia och omständigheterna kring Ericssons hemliga miljardkassa i Schweiz har tröskats i medierna och samhällsdebatten under flera år lär de kommande rättegångarna bjuda på många nya detaljer. Ericsson-åklagaren Lage Carlström utökade dessutom nyligen sitt åtal med ytterligare en transaktionshärva mellan Ericsson och en bank i Österrike. I Skandia-utredningen ska åklagare Christer van der Kwast inom kort fatta beslut om åtal för flera misstänkta skattebrott.

Bara i den första delen av Skandia-rättegången, som rör den tidigare vd:n Lars-Eric Petersson, är hela den gamla Skandia-styrelsen kallad för att vittna. Det betyder att bland andra den tidigare ordföranden Lars Ramqvist, Bonnier-vd:n Bengt Braun och finansmannen Melker Schörling kommer att höras under ed.

Redan på förhand står det klart att Lars-Eric Petersson försöker flytta ansvaret för bonusrullningen till styrelsens medlemmar som i sin tur svär sig fria. Här är det upplagt för konflikt och slutspelet kan bli smutsigt. Detsamma gäller Ericsson-målet, där en av de sju åtalade utpekas som brottsling av Ericsson medan de övriga tas i försvar. Parterna skyller redan på förhand på varandra och det väntas mer av den varan under rättegången.

– Det kommer att bli en mycket intressant rättegång. Vi kommer att vända på en hel del stenar, säger advokat Leif Silbersky som just nu håller på att förbereda sitt försvar av den utpekade tidigare Ericsson-chefen.

På motståndarsidan står några av Sveriges mest namnkunniga försvarsadvokater och affärsjurister, däribland Leif Gustafson och Hans Strandberg.

När det gäller konsekvenserna för bolagen skiljer sig målen åt. Skandia har i princip ett intresse av fällande domar eftersom det ger en bild av att rättvisa har skipats. I Ericsson-målet är bakgrunden en skattetvist där Ericsson hävdar att bolaget inte har gjort något fel, fällande domar skulle därmed vara klart negativa. Två av de åtalade, ekonomichefen Yngve Broberg och strategichefen Torbjörn Nilsson, arbetar också kvar på bolaget.

– Åklagaren Lage Carlström anser att det här handlar om brott, vi menar att det möjligen är illa skött men att det inte finns något uppsåt, säger Ericssons informationschef Henry Sténson.

Ericsson bekostar de åtalades advokater och är mycket aktiva på informationssidan. Huvudmålet är att dra en tydlig linje mellan Ericsson under åren kring millennieskiftet, då de påstådda brotten ska ha begåtts, och dagens Ericsson under Carl-Henric Svanbergs ledning.

Även om de första domarna kommer under nästa år är den juridiska prövningen långt ifrån avgjord. Det mesta talar för att åtminstone någon part överklagar till högre instans med ytterligare fördröjning som följd.

Bengt Rydén ser en risk i att förtroendet för de rättsvårdande myndigheterna och gällande lagar sjunker ytterligare om åklagarna efter dessa nya mastodont-rättegångar inte lyckas få fram fällande domar.

– Prosolvia och Trustor är två exempel på seriösa försök från åklagarna att få fram fällande domar som trots detta ledde till frikännanden. Med den inblick jag hade i dessa affärer så känns det enligt mitt rättsmedvetande stötande att sådana företeelser som man såg i de här fallen kunde passera utan åtgärd, säger Bengt Rydén.

ASFALTSKARTELLEN
Konkurrensverket anklagar NCC, Skanska och Peab samt ytterligare ett antal bolag i bygg- och anläggningsbranschen för att ha delat upp asfaltsmarknaden mellan sig under en lång rad år. Verket kräver 1,6 miljarder i konkurrensskadeavgift. Tvisten är mycket omfattande. En förberedande förhandling, som ska sätta gränserna för målet pågår fram till februari. Därefter väntas den faktiska domstolsprocessen inledas någon gång under hösten 2006.

SKANDIAMÅLEN
Lars-Eric Petersson, tidigare koncernchef. Åtalad för grov trolöshet mot huvudman för sin hantering av Skandias skenande bonusprogram. Riskerar ytterligare ett åtal för skattebrott. Rättegången inleds 17 februari och avslutas i april.
Ulf Spång, tidigare vice vd och ekonomichef. Åtalad för grovt skattebrott i samband med bonustransaktioner. Riskerar ytterligare ett åtal för skattebrott. Rättegångsdatum ej bestämt.
Ola Ramstedt, tidigare vice vd och personaldirektör. Åtalad för grov trolöshet mot huvudman och bestickning för sin hantering av Skandialägenheter, och renoveringar av dessa, som kom toppskiktet i bolaget till godo. Ytterligare två tidigare anställda i koncernen berörs av åtalet. Rättegången planeras preliminärt till september.

ERICSSONÅTALEN
Ericssons tidigare finansdirektör CW Ros och nuvarande strategi- och produktchefen Torbjörn Nilsson samt ekonomichefen Yngve Broberg står åtalade för grovt försvårande av skattekontroll tillsammans med tre andra Ericsson-­chefer. Bolagets tidigare revisor Carl-Eric Bohlin är åtalad för medhjälp samt grovt osant intygande. Tre av de åtalade, samt ytterligare en Ericsson-anställd, åtalades dessutom den 13 december för ännu ett fall av försvårande av skattekontroll. Rättegången inleds preliminärt i slutet på mars och pågår med vissa avbrott fram till och med oktober.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.